SSS

Sıkça sorulan sorular

Sitede sattığınız basılabilir PDF formatındaki dijital kopyalar sizin taramalarınız mı?

Sitede dijital kopyalarını satışa sunduğumuz görsellerin tümü arşivimizde fiziki olarak yeralan baskılardan taranarak elde edilmiştir. Bunun tek istisnası, anlaştığımız koleksiyonculardan gelen dijital kopyalardır.

Kural olarak, genellikle, satışa sunduğumuz her görselin özgün hali metal, ahşap oyma baskı, taşbaskı ya da fotograf olarak basıldığı zamanın kağıdı üzerinde yeralır. Her dijital kopya, sahip olduğumuz ve herhangi bir kurum ya da şahısın üzerinde telif hakkı talep edemeyeceği eskilikte bir yayın tarihine sahip özgün baskıların en az 300 dpi çözünürlükte taranması, gerektiğinde bir dizi rötuş işleminden geçmesinin ardından satışa sunulur. Bu bağlamda, yayınladığımız her görsel özel bir üretim sürecinin ardından benzerlerinden farklı bir niteliğe sahip olur. Bu yüzden Images Antiqua’dan aldığınız görsellerin kullanım hakları Hizmet Koşulları ve Telif Hakkı‘nın kurallarıyla sınırlandırılmıştır.

“Basılabilir 300 dpi PDF formatındaki dijital kopya”, tam olarak ne demek?

“dpi” dijital görüntüleme sistemlerinde çözünürlük olan kullanılan “dot per inch” kelimelerinin baş harfleriyle kısaltılmış bir terimdir. 1 inçte yani yaklaşık 25,4 mm’de yeralan nokta sayısını belirler. Çözünürlük yükseldikçe görüntü kalitesi doğru orantılı yükselir. Bir görseli tararken, o görselin baskısında ya da ekran görüntüsünde ne kadar nitelikli, aslına uygun, detayları belirgin olmasını istiyorsanız ona göre bir dpi oranı belirlersiniz. İnternette yeralan görsellerin hemen tümü 72 dpi çözünürlükte ve bu sayede yüklü olmayan, hafif belgelerdir. Bu ölçü, ekrana bakan bir gözün genel algısına yeter. Ama o görsellere yaklaştığınızda, onları büyüttüğünüzde hızla detayları bulanıklaştıran bir pikselleşmeyle karşılaşırsınız. Herhangi bir özgün görselin nitelikli bir baskısına ulaşmak için en az 300 dpi çözünürlükte yani 1 inç üzerinde 300 noktayı içerebilir bir detaylılıkta taranması gerekir. O yüzden sattığımız PDF belgeleri görece yüklü belgelerdir.

Sattığınız basılabilir 300 dpi PDF formatındaki dijital kopyaların fiyatlarını neye göre belirliyorsunuz?

Kopyaların fiyatlandırmasında, özgün görselin nadirliği ya da yaygın bulunabilirliği, boyutu, renk yoğunluğu, tararken ya da üzerinde işlem yaparken karşılaştığımız zorluklar ya da anlaşmalı çalıştığımız koleksiyoncuların kişisel talepleri etkili olur. En pahalı kopyalarımız genellikle ya büyük boyutta olan ya da görselin orijinaline sahip anlaşmalı koleksiyonerin talebiyle o biçimde fiyatlandırılan kopyalardır.

Ben bu kopyalara, değişik dijital arşivlerin sayfalarında, rakip sitelerde bedava ya da daha ucuza ulaşamaz mıyım?

Hayır. Değişik dijital arşivlerde yeralan benzer kopyalar, genellikle ya biz kadar yüksek çözünürlükte taranmayan ya da bizimki gibi emek yoğun temizlik ve düzeltme (rötuş) işlemlerinden geçmeyen görsellerdir. Ayrıca çok azı doğru tanıtımlar içerir. Sizlere her görseli öncelikle internette yayınlanıyorlarsa, nerelerde ve nasıl yayınlandığını araştırarak sunuyoruz. Sizlere sunduğumuz her görselin yüksek çözünürlüklü bir detayını isterseniz karşılaştırma yapabilmeniz için sizlere tanıtımı içinde sunuyoruz. Yine de herhangi bir görselin ücretsiz ulaşacağınız bizimki kalitesinde bir örneğiyle karşılaşırsanız, bize iletmenizi ister, sorularınızı cevaplarız.

Ben sizden satın alacağım basılabilir 300 dpi PDF formatındaki dijital kopyayı nerede, nasıl bastırabilirim?

Evlere giren, mürekkep püskürten en ucuz printerlar bile, eğer belgeyi baskıya doğru çözünürlükte yollarsanız size nitelikli bir baskı verebilir. Evlere giren printerların çoğu en çok A4 boyutunda baskı yapar. Eğer görsel, bu boyuttan daha büyükse ya da özel bir kağıda ve uzman ellerde basılsın istiyorsanız, artık her mahallede, semtte, bir, belki birden çok dijital baskı dükkanının olduğunu unutmayın. PDF belgesini bir USB flash diske kopyalayın ve yola koyulun.

Sizden satın alınan basılabilir 300 dpi PDF formatındaki dijital kopyaların, özenle basılıp, o baskının ya da fotografın özgünüymüşçesine satılmasından yani sahteciliği yaygınlaştırmaktan çekinmiyor musunuz?

Hayır. Her basılı imge kendi çağına ait bir teknolojinin izi, dönemine ait bir mürekkebi ya da boyası, baskı biçimine uygun çukurları ya da kabartıları ve en önemlisi döneminin kağıt örneğiyle varolur. Bir baskının ya da fotografın özgün olup olmadığını anlamak genellikle bir uzmanı gereksinir. Piyasada yeralan görsellerin özgün ya da kopya olduğunu belirleyecek uzmanlara gereksinimin daha çok artması, özgün görsellerin değerini yükseltir. Bu ise hedefimizdir.

Sitenize her yeni görseli ya da ürünü yüklediğinizde haberim olmasını istiyorum. Ne yapmam gerek?

Sitemizin il sayfasında yeralan “takip et / katıl” bölümüne e-posta adresini yazarsanız her yeni girişimizden e-posta yoluyla haberdar olabilirsiniz. Ayrıca Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram, Pinterest ve Twitter hesaplarımızı takibe alabilirsiniz.

Sizden satın aldığım basılabilir 300 dpi PDF formatındaki dijital kopyayı ailem ya da arkadaşlarımla paylaşabilir miyim?

Eğer paylaştığınız belgeyle birlikte, nereden satın aldığınızın bilgisini, websitemizin niteliğini de paylaşır, aileniz ve arkadaşlarınızın da takipçimiz olmasını sağlarsanız o ilk paylaşımınızı reklamımız sayarız. Unutmamanızı isteriz ki, websitemizin yayınını istediğiniz nitelikte sürdürebilmemiz için, bizi geçindirecek, websitesine verdiğimiz emeği karşılayacak bir kazancımız olması bir zorunluluk. Sizi bizsiz bırakmak istemeyeceğinize, bizi desteklemeyi sürdüreceğinize eminiz.

Sattığınız kitap, harita, baskı ya da belgelerin içerdiği görsellerin dijital kopyasını satmayı sürdürüyor musunuz?

Evet. Bu satış anlaşmamızın bir maddesi. Genellikle gerçek değerlerinden daha ucuza sattığımız kitap, harita, baskı ya da belgelerin içerdiği görsellerin dijital kopyalarını diğer ziyaretçilerimizden esirgememek ilkemiz.

Bir ürününüzün tanıtımında maddi hata olduğunu, sözkonusu eserin yayın tarihini, içeren yayını yanlış ya da eksik tanıttığınızı ya da eseri çizen, basan, yayınlayan, fotografsa çekenin farklı biri olduğunu farkettim. İletsem, tanıtım yazısını değiştirir misiniz?

Elbette. Genellikle üzerine en özenerek eğildiğimiz konulardan biri, yayınladığımız ürünün tanıtımlarını doğru yazabilmek. Buna rağmen, bir hatamız varsa, bize iletirseniz, kontrol eder, doğruysa, tanıtım yazımızı size teşekkür ederek değiştiririz. Durum tartışmalıysa, tartışmalı olduğunu belirtiriz. Birlikte doğruyu bulmaya çalışırız.