Yıl 1975, yer Stockholm: Eurovision Şarkı Yarışması. Semiha Yankı ve ABBA’nın solistleri aynı fotograf filminin karelerinde…

60’lı yılların sonundan 80’li yıllara kadar İsveç Televizyonu’nda görsel yönetmenlik ve ara ara da sanırız Hürriyet’e muhabirlik yapan bir Türkiyeli gazetecinin, Ali Kıral Rona’nın -büyük ihtimalle kendisinin çektiği ama tabii ki bundan emin olamadığımız- fotograflarının 35 mm. film negatiflerinden 3200 dpi çözünürlükte taranarak elde edilmiş görseller.

Share

Email

Açıklama

Semiha Yankı (d. 15 Ocak 1958, İstanbul) Türk şarkıcı.

15 Ocak 1958 İstanbul doğumlu Semiha Yankı, sirk cambazlığı ile geçinen bir ailenin kızıdır. İp cambazı olan ağabeyi trapezden düşüp ölünce Semiha müziğe yönelmiştir.

1975 yılında Kemal Ebcioğlu bestesi “Seninle Bir Dakika” ile yarışmış, bir başka Atilla Özdemiroğlu bestesi olan ve Cici Kızlar tarafından seslendirilen “Delisin” adlı parça ile birlikte birinciliği kazanmıştır. Cici Kızlar grubundan Bilgen Bengü’nün çektiği kurada kazanan isim Semiha Yankı olmuş ve Stokholm’de Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanmıştır. Semiha Yankı yalnızca Monako’dan 3 puan alarak sonuncu olmuştur. Alınan bu kötü sonuç politik nedenlere bağlanmaktadır (yarışmadan çok kısa süre önce Türkiye, Kıbrıs Harekatı’nı gerçekleştirmiştir). Yankı, sonraki yıllarda sahnelerden hiç kopmamış ve adı hep Eurovision’la birlikte anılmıştır.

Diskografi
45’likleri
1974 – Benim Dünyam & Sen de Bizdensin
1974 – Boşverdim & İnim İnim İnledim
1975 – Mutlu Olmak İstiyorsan & Seninle Bir Dakika
1976 – Kara Sevda & Yanıyorum
1976 – Kurtarma Beni & Tatlı Cadı
1976 – Sizden Biriyim & Yaz Deftere
1978 – Böcecik & Sıcak Sımsıcaksın

Albümleri
1981 – Gönül Oyunu
1987 – Büyük Aşkımız
1989 – Adını Yollara Yazdım
1990 – Ben Sana Mecburum
1991 – Sevgi Üstüne
1995 – Hayırlı Olsun
1997 – Ayrılanlar İçin
2004 – Seni Seviyorum

Müzik videoları
“Seninle Bir Dakika”
“Artistlik Yapma”

Prenses Anni-Frid Reuss von Plauen ya da bilinen kısa adıyla Frida (doğum adı: Anni-Frid Synni Lyngstad; d. 15 Kasım, 1945; Narvik, Norveç) Norveçli-Alman asıllı İsveçli şarkıcı. 1972 ile 1982 arasında aktif olan dünyaca tanınan İsveçli müzik grubu ABBA’nın bir üyesi olarak ün kazandı.

İlk Yılları ve Müzik Yaşamı
İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi işgali altına giren Norveç’te görev yapan evli bir Alman subayıyla Norveçli genç bir kadının evlilik dışı ilişkisi sonucu dünyaya gelmiştir. Savaşın bitiminde ülke tüm işgalcilerden boşaltılmıştır. Babası Almanya’ya geri dönmüştür. Bir süre sonra anneannesi ve annesiyle birlikte İsveç’e göç etmişlerdir. Frida Lyngstad henüz iki yaşındayken annesini böbrek yetmezliği nedeniyle kaybeder ve anneannesiyle yaşamaya başlar. Küçükken sık sık anneannesi ile birlikte eski Norveç şarkılarını söylüyorlardı ve bu onun müziğe karşı olan ilgisini artırdı. 1967 yılında İsveçli EMI plak şirketi “Yeni Yüzler” adında bir yetenek yarışması düzenler. Frida bu yarışmayı kazanır ve ilk anlaşmasını imzalar. Aynı akşam onun canlı performansı televizyonda yayınlanır. O gün İsveç’te trafik sol şeritten sağ şerite taşındığı için çok az insan trafiğe çıkabilmişti ve İsveçlilerin büyük çoğunluğu o gece evlerinde Frida’nın şarkısını dinlerler. 1968 yılında ulusal kanalda bir programa katılır ve gelecekte ABBA’nın bir üyesi olan Agnetha Fältskog ile ilk defa burada kaşılaşırlar. 1969 yılında İsveç’in Eurovision Şarkı Yarışması’na katılacak temsilcisini seçmek üzere düzenlenen Melodifestivalen’a katılır ve bu yarışmayı dördüncü sırada bitirir. Aynı yarışmaya ileride ABBA’nın bir başka elemanı ve aynı zamanda eşi de olan Benny Andersson besteci olarak katılmıştır. 1971 yılında nişanlısı Benny Andersson’un yapımcısı olduğu ilk solo albümü olan Frida’yı yayınlarlar. Albüm, eleştirmenlerin övgüsünü alır. Frida, nişanlısı Benny ve onun arkadaşları Björn Ulvaeus ile Agnetha Fältskog’ un da bir araya gelmesiyle ABBA grubu oluşur.

Babasının bir gemi kazasında öldüğü inancıyla büyüyen sanatçı 1977 yılında bir Alman gençlik dergisinde tüm detaylarıyla anlatılan biyografisinin Almanya’daki yarım kan kardeşinin ilgisini çekmesiyle bu olayı babasına anlatır ve Stokholm’de yıllar sonra buluşma gerçekleşir.

1992 yılında Plauen Prensi Heinrich Ruzzo Reuss ile evlendikten sonra prenses unvanını aldı.

Agnetha Åse Fältskog (5 Nisan 1950, Jönköping), İsveçli şarkıcı, besteci ve albüm yapımcısı. 1972 ile 1982 arasında aktif olan tanınmış İsveçli pop müzik grubu ABBA’nın bir üyesi olarak ün kazandı.

Göran Bror Benny Andersson (16 Aralık 1946, Stockholm), İsveçli müzisyen ve besteci. 1972 ile 1982 arasında İsveçli pop müzik grubu ABBA’nın bir üyesi olarak ün kazandı.

Bir makale:

“Arşiv odası | Semiha Yankı’nın Eurovision macerası | Bölüm 2

İlk bölümde Türkiye’nin ilk katılımı ve ulusal final ile ilgili bahsetmiştik. İkinci bölümde Semiha Yankı’nın Eurovision macerasından bahsedeceğiz.

Semiiha Yankı ulusal finale nasıl katıldı?

Semiha ile 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Eurovision macerasından şu sözlerle bahsetmişti. “Eurovision maceram söz yazarı Ülkü Akar sayesinde başlaldı. Anlatması çok uzun sürer kısaca tamamen tesadüf olan bir durum. Sadece şunu söyleyebilirim müraacatın kapanmasına yarım saat kala biz bandımızı verdik ve müraacat kapandı. Ben yarışmayı ve şarkıyı unutmuştum telefonla Adana’da buldular beni şaşkınlık yaşadım ondan sonra Ankaraya’ya gittim ordan ise yarışma’nın yapılacağı ülkeye.”

Şubat ayında düzenlenen ulusal finali kazanan Semiha Yankı gazetelerdeki yerini aldı. Basın ve halk Eurovision’a yoğunlaşmaya başladı. O günlerin gazetelerinde hemen her gün, diğer ülkelerdeki müzik otoritelerinin şarkımızı ne kadar da çok beğendiklerine dair birkaç habere rastlamak mümkündü. Yarışmaya bir ay kala Türkiye’nin ilk defa katılacağı Eurovision Şarkı Yarışması heyecanla bekleniyordu.

“Eurovision’a Semiha Yankı gidiyor”

Ailesiyle birlikte daha önce bir sirkte akrobatlık yapan Semiha Yankı, ağabeyinin gösteri yaparken düşüp ölmesi nedeniyle bu işi bırakmış ve şarkıcılığa soyunmuştur.

Yarışma öncesi tüm hazırlıklar özenle yapıldı. Yankı yarışmadan 15 gün önce menajeri Erkan Özerman tarafından Paris’e götürüldü. Yves-Saint Laurent tarafından kıyafetleri hazırlanan şarkıcımız için yarışma sonrası piyasaya sürülecek bir fransızca plak da dolduruldu.

Türkiye ilk defa yarışmaya katılacağı için 13 sırada yer alıyordu. Sıranın belli olduğu günlerde ’13’ rakkamının bizim için ne gibi sonuç getireceği herkes için meraklı bir soru olmuştu.

Eurovision haftası ‘Hey’ dergisinde konuşan Semiha Yankı “İsveç’te alacağım iyi sonuç ulusumun olacaktır.” açıklamasını yapmıştır.

Düzenlenen basın toplantısında Semiha’nın en küçük yarışmacı olduğu ve küçük yaşlarda akrobasiyle uğraştığını öğrenen gazeteciler ona büyük ilgi gösterirler.

Türk, İrlanda ve İsrail ekipleri Stochkolm’de aynı otelde kaldılar. Ekibin kaldığı Holiday Inn otelinde büyük güvenlik tedbirleri alındı.

Stockholm gezisi

Yarışmaya bir kaç gün kala Semiha Yankı, menajeri ve Timur Selçuk İsveç’i gezerek günlerini değerlendirdi. İsveçliler ülkelerine gelen yabancı yarışmacılara büyük ilgi gösteriyorlardı. Semiha da bu candan ilgiye karşılık verebilmek çin yarışma yapılmadan bir kaç gün önce St. Eriks fuarının önünde, yarışma ile ilgili broşürler dağıttı. Semiha’nın bu hareketi büyük ilgi toplamıştı.

Timur Selçuk Stockholm’daki orkestrayı beğenmedi!

İlk prova sonrası Timur Selçuk flüt ve obüs olmadığı için orkestrayı beğenmemiştir.

Hazırlıklar TAMAM

TV Daire başkanı Yılmaz Dağdeviren ve başbakanlığındaki TRT ekibi, naklen yayın için sabahlara kadar süren çalışmalardan sonra hazırklarını tamamlamıştı. Bülent Özveren, TV’den İzzet Öz ise radyodan seslenecekti Türkiye’ye.

Semiha’nın giyeceği Türk motifleriyle dou parçalı basma giysilleri de dahil olmak üzere her şey tamamdı.

Henüz 18 yasını bile doldurmamış, 40 kg. ağırlığındaki Semiha Yankı’ya menajerinin aldığı giysilerin hiçbiri uymamış, bu nedenle son anda, kendisini orta yaşlı bir kadına çevirecek olan bu elbisede karar kılınmıştı.

Daha sonra Türk motifli bir elbiseyle sahneye çıkması kararlaştırıldı.

Yarışma gecesi

Türkiye 22 Mart 1975 gecesi televizyonların başına kilitlenildi. Sıra Türkiye’ye geldiğinde, önce orkesta şefi Timur Selçuk yerini aldı. Semiha Yankı sahneye çıkıp şarkısını seslendirirken, yarışmanın sonlarına yaklaşılmıştı

NOT: Türkiye dışında yarışmaya katılan tüm ülkeler bu yarışmayı renkli televizyonda izlerken, Türkiye siyah-beyaz yayın yapan tek ülke oldu.

Şarkıların ardından ülkeler telefonla bağlanıp verdikleri puanları açıklamaya başladığında ise heyecan doruktaydı. Aslında yarım saatten kısa süren puanlama uzadıkça üzüyor, fakat beklenen puanlar bir türlü gelmiyordu. Oylamanın sonlarına doğru Monaco’dan üç puan geldi. Ancak tam bu sırada puan panosu bozuldu, 3 puan güçlükle panoya yazılabildi.

Oylamanın sonunda Türkiye, 19 ülkenin katıldığı finalde en az puanı alarak son sırada kalmıştı. Sonuç Türk halkında büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştı. 13. sırada yarışmanın uğursuzluğundan, Semiha Yankı’nın saç modeline, elbisesinin rengine, biçimine kadar pek çok yorum yapıldı. Sanatçımızın kostümü ve saç şekli o günün koşullarına göre oldukça özensizdi.

Eurovision sonrası

19 ülke arasından Monako’nun verdiği üç puanla sonuncu olmuştuk. Yabancı müzisyenler ve basın mensupları “Türkiye’nin yeri ondokuzuncu sıra değildi. bu derecenin alınmasında tek unsur politik nedenlerdir.” diyerek tepki göstermiştir. O dönemde bir yıl önceki Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle avrupa ülkeleri Türkiye’ye tepkiliydi bu durumun oylamaya da yansıdığı yorumları yapıldı.

Yönetmen şarkıcımızı uzaktan, arkadan gösterdi diye eleştirildi; ve en çok da politik nedenlerden söz edildi. Bu sonuç Türkiye’de aylarca konuşuldu. Türkiye’nin yarışma konusunda çok deneyimsiz olması ve final öncesi yeterince tanıtım yapılmaması sonucu etkilemişti. Eurovision’daki başarısızlığa rağmen 1975’de birinci olan Hollandalı grup Teach-In’ın şarkısı Ding-A-Dong, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de tanındı ve sevildi.

Almanya temsilcisi Joy Fleming: ‘Siz de sanıyorum ki, bizim gibi sadece müzik yapmak için hazırlanmışsınız. Kulise girmeyi aklımıza bile getirmedik. Sizin ve bizim böylesine derecelerde kalmamız çok komik. Bazı artist bürolarının ve plak şirketlerinin oyunlarına ikimizde kubrna gittik.’

Olayı öyle büyüttük ki sonunculuğu TBMM’de milletvekillerimiz bile konu yapmışlardı.
Semiha Yankı yarışmadan dört yıl sonra Hey dergisi için Eurovision’da giydiği elbiseyi giymişti.

Yıllar sonra NTV’de yayınlanan ‘Arka Plan’ isimli televizyon programına konuk olan Semiha önemli açıklamalar yapmıştı.

‘En büyük alkışı alan bendim biliyor musunuz yıkıldı ortalık inanamazsınız kıyamet kopuyor ortalık ama puanlar, 3 puanla sonunculuk.’ Niye saçımı kumrala boyatıldı niye, öyle elbiseyi giydim, bari hiç olmazsa Türkiyen’in kendi motiflerinden, üç etek vardır bizde mesela onu giydirselerdi altıma şalvar giydirselerdi, o elbise rusların belli bir bölgesinin yörel kıyafeti, birde onun başında şeyi vardı, taksaydık aynıydık zaten allahtan onu takmamışım kafama. Hayatınız boyunca resim çizmemişsiniz hayatınıız boyunca yağlı boya fırçasını almazsanız oraya nasıl bir türk bayrağı çizerseniz? Ben oraya abuk sabuk bir şey karaladım. Vay efendim Türk bayrağı öyle çizilmezmiş. Şarkıyı bitirdim aşağı indim oylama başlamış Türkiye’ye oy vermiyorlar ne oluyor dedim, oy vermediler bize, belli artık bize oy vermeyecekleri yapacak bir şey yok.’

Seninle Bir Dakika

Bestesi Kemal Ebcioğlu’na ve sözleri H.Münir Ebcioğlu’na ait olan Seninle Bir Dakika Stokholm’de alınan tatsız sonuç, Şarkının sevilmesine ve beğenilmesine engel olmadı. Seninle Bir Dakika aradan geçen 30 yılın ardından hala dinlenen ve sevilen bir şarkı konumunda olmayı sürdürdü.

2003 yılında Eurovision Komitesi tarafından yapılan bir değerlendirmede şarkının Eurovision’un gelmiş geçmiş en iyi 20 parçası arasında gösterildi. Yılbaşı geceleri düzenlenen ESC250 listesinde şarkı 103 sıradan giriş yapmıştır. Türkiye’deki müzik otoritelerine göre en iyi Eurovision şarkısı ‘Seninle Bir dakika’. Türk Hava Yolları’nın Planet dijital eğlence sisteminde yer alan Türkçe müzik bölümünde ‘Seninle Bir Dakika’yı görmek mümkün. Şarkının değeri sonradan bilinse de 2013 yılında Grup Seksendört şarkıya cover yapmıştı.”

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Yıl 1975, yer Stockholm: Eurovision Şarkı Yarışması. Semiha Yankı ve ABBA’nın solistleri aynı fotograf filminin karelerinde…”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*