Yeni göçmen bir gazetecinin gözünden, İsveç’in son “iki bölümlü meclis” genel seçimlerinden görüntüler: 15 Eylül 1968

60’lı yılların sonundan 80’li yıllara kadar İsveç Televizyonu’nda görsel yönetmenlik ve ara ara da sanırız Hürriyet’e muhabirlik yapan bir Türkiyeli gazetecinin, Ali Kıral Rona’nın -büyük ihtimalle kendisinin çektiği ama tabii ki bundan emin olamadığımız- fotograflarının 35 mm. film negatiflerinden 3200 dpi çözünürlükte taranarak elde edilmiş görseller.

Share

Email

Açıklama

15 Eylül 1968 seçimleri, 1970’te birleştirilen iki bölümlü parlamentonun üyelerinin son kez, iki ayrı aşamada saptandığı seçimdir.

Seçimde, Sosyal Demokratlar, -partinin oyların yüzde 53,8’ini kazandığı, 1940’da yapılan ikinci oda seçiminden bu yana- tarihinin en yüksek ikinci seçim sonucunu,  elde etti: Yüzde 50,1. Sosyal Demokratlar seçimden sonra salt çoğunluğu aldı. Burjuva bloğu (FP, C ve H ve iki seçim işbirliği listesi) toplamda oyların yüzde 45,5’ini alabildi.

Seçimin en büyük yenilenlerinden Högerpartiet (Sağ Parti), seçimden sonra, parti adını değiştireceğini açıkladı. 1968 seçimleri, Moderatlar’ın bu adla, Högerpartiet adıyla, katıldığı son seçim oldu. Seçimin ikinci büyük kaybedeni ise, Çekoslovakya işgalinin ardından, işgale karşı çıkan az sayıdaki Avrupa komünist partilerinden birisi olsa, hatta adını “Sol Parti, komünistler” olarak değiştirse de komünistlerdi.

Kaynak: Wikipedia

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Yeni göçmen bir gazetecinin gözünden, İsveç’in son “iki bölümlü meclis” genel seçimlerinden görüntüler: 15 Eylül 1968”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*