“Turcici Imperium Imago” / Gerardus Mercator, 1651 (Türk İmparatorluğu’nun Resmi)

SEK100.0

300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir imge, PDF belgesi,  23 x 18 cm.

“Atlas Minor, Das ist: Eine Kurtze jedoch gründliche Beschreibung der gantzen Welt: I zwey Theile abgetheilt. Begreiffend Franckreich. Hispanien. Italien. Asien. Afrika und Amerika … ”’dan elle boyanmış bakır oyma baskıdan harita. Yayıncıları: Gerhard Mercator & Jodocus Hondius / 1651. 23 x 18 cm (sayfa)

Clear

Share

Email

Açıklama

Gerardus Mercator (asıl adı: Gerard De Kremer) Matematikçi ve kartograf. 5 Mart 1512 Rupelmonde, Flandre’de doğdu, 2 Aralık 1594 Duisburg’da öldü. Mercator harita projeksiyonunu geliştirdi ve bir dünya haritası yayınladı.

Merkatör projeksiyonu, Ekvator etrafında bir siferoide teğet olan ve bir silindir üzerine matematik olarak teşkil edilen bir silindirik harita projeksiyonu. Bu projeksiyona göre enlemler arasındaki açıklıklar, herhangi bir yerdeki küçük bir sahada ölçek, bütün istikametlerde aynı kalacak şekilde tayin edilir.

Merkezinde bir ışık kaynağı bulunan küresel dünyanın, ekvatoruna teğet olarak geçirilen bir silindir vasıtasıyla harita elde edilmesini sağlayan bir projeksiyondur. Merkatör projeksiyonuna sahip olan haritalarda sadece ekvatora yakın olan bölgelerde doğru sonuçlar alınır. Kutuplara doğru gittikçe şekiller bozulur. Örneğin 7.700.000 mil karelik bir sahaya sahip Güney Amerika ile 800.000 mil karelik Grönland adası aynı büyüklükte görünür. Küçük bir sahada (1 derecelik kare) herhangi bir şekil bozulması meydana gelmez. Merkatör pojeksiyonu ile yapılan haritalar aşağıda belirtilen özelliklere sahiptir:

Meridyenler, birbirine paralel, eşit aralıklı ve düz çizgiler şeklindedir.

Paraleller, birbirine paralel olmasına rağmen kutuplara doğru gittikçe araları açılır. 60 derece paralelindeki, paralel dairelerinin birbirinden olan uzaklıkları ekvatordakilerin iki mislidir. Ekvatorda 1: 1.000.000 ölçekli olan harita, 60’ıncı paralel dairesinde 1: 500.000 ölçeklidir. 80’inci paralel dairesinde ise ölçek, 6 katına çıkar. Bu nedenden, 80’inci paralel dairesinden kutuplara kadar olan kısmın haritaları yapılmaz.

Meridyenler ve paraleller birbirine diktir.

Meridyenleri aynı açı ile kesen hatlara “kerte hattı” denir. Meridyenler birbirine paralel olduğu için kerte hattı doğrudur.

Büyük daire ekvator hariç eğridir.

Mesafeler ve sahalar dolayısıyla şekiller, kutuplar civarında aşırı derecede bozuktur.

Bazı karşılaştırmalar:

Grönland, Afrika kadar görünmesine rağmen Afrika 14 kat daha büyüktür. Yaklaşık Cezayir kadar.

Alaska, Brezilya kadar yer kaplamasına rağmen aslında Brezilya 5 kat daha büyüktür.

Aslında Finlandiya Hindistan’dan değil, Hindistan Finlandiya’dan büyüktür.

Güney Amerika’dan büyük çizilen Avrupa, Güney Amerika’nın neredeyse yarısı kadardır.

Jodocus Hondius (Felemenkçe ismi Joost de Hondt’un latince versiyonu) (14 Ekim 1563 – 12 Şubat 1612), bazıları oğlu Jodocus Hondius II’den ayırmak için Jodocus Hondius yaşlı, diye adlandırır. Felemenk oyma baskı ustası ve kartograftır. En çok ünlü kartograf Gerard Mercator’un Dünya’nın ve Avrupa’nın erken dönem haritalarına can vermesiyle, atlaslarını yayınlamasıyla, Francis Drake başta olmak üzere portre baskılarıyla ünlüdür. 17. Yüzyıl’ın ortasında Amsterdam’ın haritacılığın merkezi olmasında emeği geçmiştir.

Kaynak: Wikipedia

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Usage

Orijinal Baskıyı Satın Al, Yüksek Çözünürlüklü Dijital Kopyayı Satın Al

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Turcici Imperium Imago” / Gerardus Mercator, 1651 (Türk İmparatorluğu’nun Resmi)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*