Tor Bergeron’un ilk karısı Elfriede Bergeron Schinze (17)

SEK100.0SEK500.0

Tor Bergeron Arşivi’ndeki Tor Bergeron’un çektiği fotografın 43 x 60 mm’lik negatif filminden 3200 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel

Clear

Share

Email

Açıklama

1891 ile 1977 yılları arasında yaşayan isveçli meteorolog Tor Harald Percival Bergeron, sadece kendi ülkesinde değil, tam dünyada öncü meteorologlar arasında yeralır. Bergeron, ilk meteorolojik çalışmalarını, İsveç’in elit ortaöğretim kurumu Lundbergs’de okur ve yanı sıra okulunu, akan günlük hayatı fotograflarıyla belgelerken yaptı.

Bergeron, Lundsbergs Okulu’nun ardından devam ettiği Uppsala’daki yüksekokulda ünlü norveçli fizikçi ve meteorolog Vilhelm Bjerknes’in öğrencisi oldu. 1916 yılında, Stockholm’de felsefe adaylık sınavını verdi ve 1919 yılında İsveç Meteoroloji Enstitüsü’nde (şimdiki SMHI) çalışmaya başladı. Devamında İsveç, Norveç, İngiltere, Fransa ve Almanya’da meteorolog olarak çalışan Bergeron, daha sonra meteoroloji çevrelerinde Bergen Okulu diye bilinen, zamanla belli başlı temsilcilerinden olacağı, Bergen Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Meteoroloji Bölümü’nde eğitim aldı. 1928’te Oslo’da felsefe doktorasını alıp, 1929’dan başlayarak meteorolog olarak aynı kentte çalışmaya başladı.

Yağmur veya kar yağışının nasıl oluştuğu bilimsel olarak ilk kez 1933 yılında Tor Bergeron tarafından açıklanmıştır. Bergeron İşlemi (Process) adı verilen bu açıklamaya göre doğal koşullarda bir yağışın oluşabilmesi için su buharı, buz kristalleri ve aşırı derecede soğumuş su damlacıklarının birarada bulunmaları gerekir. Böyle bir ortamı oluşturan bulutlarda yağışın başlayabilmesi ise, bulut içerisinde termodinamik olarak iki önemli evrenin ardışık bir şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. Bu evrelerden ilki, buz kristallerinin ve aşırı derecede soğumuş su damlacıklarının oluşmasıdır. İkincisi, bu damlacıkların birleşmesidir. Böylelikle giderek büyüyen, ağırlaşan ve düşme hızları artan tanecikler sonuçta buluttan ayrılarak (yerçekiminin etkisi ile) yağışa dönüşürler. Yağışa dönüşen tanecikler serbest atmosfer koşullarında sürdürdükleri düşme hareketinde yerçekimi nedeniyle hız kazanırlar. Ancak, hızları arttıkça çevrelerinde onları etkileyen havanın sürtünme gücü de artacağından kısa bir süre sonra yerçekimi ve sürtünme güçleri dengelenir ve değişmez bir hıza diğer bir anlatımla ”terminal hız”a ulaşırlar.

Bergeron 1947 yılında İsveç Kraliyet Bilim Akademisi (Kungliga Vetenskapsakademien) üyeliğine seçilmiş ve 1972 yılında İsveç Jeofizik Derneği’nin (Svenska geofysiska föreningen) Rossby Ödülü’nü almıştır. Bergeron ayrıca, 1949 yılında Kraliyet Meteoroloji Topluluğu’nun (Royal Meteorological Society) Symons Altın Madalyası’nı almış ve 1966’da Uluslararası Meteoroloji Örgütü (International Meteorological Organization) Ödülü’ne layık görülmüştür.

Kaynak: Wikipedia

“…Bergeron, hep umduğu gibi, 1922 yılının Mayıs ayında Bergen’e geri döndü. Başlangıçta amacı, hava kütlesi ve ön analiz için pratik yöntemler bulmaktı. Bir yıl izin alan Bergen hava durumu servis şefi Jack Bjerknes’in yerine Bergeron geçti.
O sırada hava servisinde çalışan ve belirtilmesi gereken meteorologlar arasında, sinoptik harita analizlerinde çok dikkatli ve harita işlerinde iyi bir düzen tutturan Alman G. Schinze’yi sayabiliriz Bergeron 1926 [1924 ?] yılında Schınze’nin kızkardeşi Elfriede Schinze‘yle evlendi…’

Kaynak: Tor Bergeron, A Biography by G. H. Liljequist, PAGEOPH, Vol. 119 (1980/81), Birkhäuser Verlag, Basel, s. 419

Elfriede Bergeron Schinze (1902 -?) Tor Bergeron’un ilk karısıydı. Mimar August Schinze ve Toni (Pumptow) Schinze’nin kızı, meteorolog G. Schinze’nin kızkardeşiydi.

Kaynaklar: “Vem är det : Svensk biografisk handbok / 1945”, s. 91; “Vem är det : Svensk biografisk handbok / 1955”, s. 77; “Vem är det : Svensk biografisk handbok / 1957”, s. 79 ; “Vem är det : Svensk biografisk handbok / 1963”, s.88; “Vem är Vem? / Svealand utom Stor-Stockholm 1964”, s. 66; “Vem är det : Svensk biografisk handbok, 1967”, s. 74; “Vem är det : Svensk biografisk handbok / 1977”, s. 80

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Tor Bergeron’un ilk karısı Elfriede Bergeron Schinze (17)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*