İstanbul Lale Sineması’nda “Denizler Aslanı” feneri (1940’lar)

SEK150.0

1940’lı yıllardan, isimsiz, tarihsiz siyah-beyaz fotograftan 300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir imge, PDF belgesi, 15 x 20 cm.

Share

Email

Açıklama

Lale Sineması, Beyoğlu’nun girişinde 1940’ların başında açıldı. Yeni vizyon filmleri, sokağa taşan büyük afiş çizimleriyle tanıtırdı. Bunlara “fener” denirdi ve genellikle Mithat Ağakay tarafından gerçekleştirilirdi.

“[Mimeray Matbaası,] 1951 yılında sinema afişçisi ve ressam olan Mithat Ağakay tarafından kuruldu. Sinema salonlarının kültür ve eğlence hayatımızın en gözde mekanları olduğu 50’li yıllarda, sinema girişlerine dev film tanıtım görselleri yapılırdı. Filmin ve oyuncuların adlarının yazıldığı 3-4 metrelik renkli görsellere ek olarak 4-5 metre boyunda renkli ve dekupe Eroll Flyn, Alan Ladd dekorları yapılır, seyirciler bunların arasından sinemaya girerlerdi. Bu görsellere Fener adı verilirdi. O dönemde sadece sinemaya hizmet amaçlı kurulan matbaa sinema el ilanları ve sinema girişlerindeki camekanlara konan filmden sahneler içeren fotoğraflardan oluşan lobiler basmaya başladı.”

(Mimeray kurumsal web sitesinden)

“The Sea Hawk (Denizler Aslanı), başrolde Errol Flynn’in İspanyol Armadası arifesinde ulusunun çıkarlarını savunan bir İngiliz özel görevlisi rolünde oynadığı 1940 yapımı bir Amerikan Warner Bros filmidir. Film, Flynn ve yönetmen Michael Curtiz arasındaki onuncu işbirliği idi. Filmin senaryosu Howard Koch ve Seton I. Miller tarafından yazılmıştır. Kullanılan parlak ve sürükleyici film müziği ise, Erich Wolfgang Korngold’un kariyerinde yüksek bir nokta olarak kabul edilmektedir.”

(Wikipedia)

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselden bir detay.

Ek bilgi

Personal / Commercial Use

Personal Use, Commercial Use

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İstanbul Lale Sineması’nda “Denizler Aslanı” feneri (1940’lar)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*