Stereo Kart: “Sultan Ahmed Camii, Kostantîniyye, Türkiye”

SEK50.0

Stereoskopik fotografik karttan 300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel, PDF dosyası, 17,7 x 8,8 cm.

The “Perfec” Stereograph. (Trade Mark.) – No. 4316,  Copyright 1901 by H.C. White Co. Chicago, New York, London, Gen’ l Office and Works, North Bennington, Vi., U.S.A.

Share

Email

Açıklama

Stereoskopi (stereoskopik olarak da bilinir), bir görüntünün derinlik illüzyonunu yaratmak veya arttırmak için kullanılan bir tekniktir. Herhangi bir stereoskopik görüntüye stereogram denir.
Çoğu stereoskopik yöntem, izleyicinin sol ve sağ gözlerine ayrı ayrı iki ofset görüntüsü sunar. Bu iki boyutlu görüntüler daha sonra 3D derinlik algısı vermek için beyinde birleştirilir ve gözlemcinin baş ve göz hareketleri ile 3 boyutlu görüntünün derinlik algısı hareketli kılınır.

Bir stereoskop, aynı sahnenin sol göz ve sağ göz görünümlerini tek bir üç boyutlu görüntü olarak görülmesini sağlayan, ayrı görüntülerin ortak stereoskopik görüntüsünü almak için kullanılan cihazdır.

Sultan Ahmet Camii, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Camii (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Ayasofya’nın 1935 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır.

Aslında Sultanahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük ekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkar kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Bu yapıların bir kısmı günümüze ulaşamamıştır.

Yapının mimari ve sanatsal açıdan dikkate sayan en önemli yanı, 20.000’i aşkın İznik çinisiyle bezenmesidir. Bu çinilerin süslemelerinde sarı ve mavi tonlardaki geleneksel bitki motifleri kullanılmış, yapıyı sadece bir ibadethane olmaktan öteye taşımıştır. Caminin ibadethane bölümü 64 x 72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. Yazıları Diyarbakırlı Seyyid Kasım Gubarî tarafından yazılmıştır. Çevresindeki yapılarla birlikte bir külliye oluşturur ve Sultanahmet, Türkiye’nin altı minareli ilk camiidir.

Source: Wikipedia

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Stereo Kart: “Sultan Ahmed Camii, Kostantîniyye, Türkiye””

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*