Son Posta okuyan gençler

SEK200.0

1940’lı yıllarda çekilmiş anonim siyah beyaz bir fotograftan 300 dpi çözünürlükte taranmış görsel, PDF belgesi, 28 x 21,1 cm.

Share

Email

Açıklama

Son Posta Türkiye’de 27 Temmuz 1930 tarihinden itibaren yayınlanmaya başlamış ve 1960 Darbesinden sonra kapanmış bir gazetedir. Kurucuları Zekeriya Sertel, Halil Lütfü Dördüncü, Selim Ragıp Emeç ve Ekrem Uşaklıgil’di. Gazete ilk günlerinden itibaren İsmet Paşa hükümetine muhalif bir duruşa sahip olmuştur.

Son Posta o dönemdeki diğer gazetelerin aksine bağımsız bir politika izleme iddiasındaydı. Gazete sol çizgide bulunmasına karşın yayınlarında sağ bir programa sahip olan Serbest Fırka’yı fazla eleştirmemesi ve İsmet Paşa hükümetine karşı muhalif tavrı yüzünden Serbest Fırka taraftarı olarak tanındı. Öte yanda halkın Serbest Fırka’ya gösterdiği ilgiden sonra gazete Serbest Fırka’yı açıkça desteklemeye başladı. Bir süre sonra Ahmet Ağaoğlu’nun gazetenin yazarları arasına katılmasıyla Serbest Fırka’nın resmî görüşleri gazetede yer almaya başladı.

Serbest Fırka’nın kapatılmasının ardından gelen baskılara karşın yayınlanmaya devam eden Son Posta Anadolu’da en çok satan gazete oldu. Çok partili döneme geçildikten sonra gazete Demokrat Parti’yi destekledi. Demokrat Parti’den milletvekili olan Selim Ragıp Emeç’in 1960 ihtilalinden sonra tutuklanmasıyla gazete kapandı.

Kaynak: Wikipedia

Yüksek çözünürlükte taradığımız görselden bir detay.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Son Posta okuyan gençler”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*