“Macedoniæ et Thessaliæ Regiones” / Filip Klüver, 1711 (Makedonya ve Teselya bölgeleri)

SEK40.0SEK850.0

John Sedex’in elle boyanmış bakır oyma baskı özgün haritasından (Macedoniæ et Thessaliæ Regiones) 300 dpi çözünürlükte taranarak elde edilen görsel, PDF dosyası, 25,7 x 32,3 cm.

Philippi Cluverii – Introductio in Universam Geographiam tam veterem quam novam, Tabulis Geographicis XLVI ac Notis olim ornata A Johanne Bunone, Jam vero locupletata Additamentis & Annotationibus JohFrid. Hekelii & Joh. Reiskii. Cum privilegio Ordinum Holl. & Westfrisiæ 1697. Quibus in hac Editione Londinensi accedunt additamenta plurima ad Historiam &. Geographiam, cum antiquam, tum hodiernam speftantia, ex Scriptoribus optimæ Notae, Cellario præsertim & Luytsio, excerpta & in Marginem relata. Quæ una cum Typis /Aeneis infuper additis, Editionem hancce prioribus, tertia parte faltem, auctiorem reddunt. LONDINI, Typis M. Jenour, Impenfis JOANNIS NICHOLSONI Bibliopolx, in Vico Little-Britain. MDCCXI. (1711).

Clear

Share

Email

Açıklama

Filip Klüver, (Klüwer, Cluwer ya da Cluvier diye de anılır, latincesi Philippus Cluverius ve Philippi Cluverii) Danzig 1580 doğumlu, 31 Aralık 1623’te Leiden’de ölen erken dönem Alman coğrafyacı ve antik tarihçi, tarihi coğrafyanın kurucusu.
Birkaç yıllık askerliğinin ve 1607 ile 1613 yılları arasında Avrupa’nın büyük bir bölümünde yaptığı seyahatlerin ardından 1615 yılında Leiden’a yerleşen Klüver, yüz yılı aşkın ders kitabı olarak okutulan ilk eseri “Introductio in universam geographiam tam veterem quam novam” (1629) ile siyasi coğrafyanın sistematiğini kurmuştur. Ardından olağanüstü bir özen ve detaylılıkla oluşturduğu ve antik İtalya’ya, antik Sicilya’ya ve Germen antik tarihine ilişkin eserleriyle Leiden Üniversitesi’nde “geographus academicus” ünvanını kazanmıştır.

Eserleri

Germania Antiqua (1616)
Siciliae Antiquae libri duo (1619)
Sardinia et Corsica Antiqua (1619)
Italia Antiqua (1624, posthumous)
Philippi Cluverii – Introductio in universam geographiam : tam veterem quam novam tabulis geographicis XLVI. ac notis olim ornata (1624–1629)

Klüver’in ”Introductio i Universam Geographicam”ı 100 yıllık bir süre içinde 45’i aşan baskı sayısıyla çok gözde bir atlastı. 1620’lerdeki ilk baskısı haritasız, ilk haritalı baskısı ise 1641’de yayınlanmıştır. Atlas aralarında Amsterdam, Nürnberg, ve Londra’nın da olduğu değişik Avrupa kentlerinde yayınlanmıştır. Bu harita 1711 tarihli, içerdiği haritaların büyük çoğunluğunu John Senex’in yeniden bakır metala oyduğu Londra baskısındandır.

John Senex (1678’de doğduğu Londra’da 1740 yılında öldü) İngiliz haritacı, gravürcü ve kaşifi.
Büyük Britanya Kraliçesi Anne’nin astroloğu, jeoloğu ve coğrafyacısıydı. Antik haritalar yayınlayan ve satan Sedex, dünyanın ilk cep boyutu haritalarının da yaratıcısıydı. Haritalarını Fleet Caddesi’ndeki şirketi eliyle satardı.

Kaynak: Wikipedia

Yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Usage

Orijinal Baskıyı Satın Al, Yüksek Çözünürlüklü Dijital Kopyayı Satın Al

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Macedoniæ et Thessaliæ Regiones” / Filip Klüver, 1711 (Makedonya ve Teselya bölgeleri)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*