Bergeron’un kamerasıyla, bir grup Lundsbergs Okulu öğretmeni (1900 başları)

SEK100.0SEK500.0

Tor Bergeron Arşivi’ndeki Tor Bergeron’un çektiği fotografın 120 x 90 mm’lik cam negatifinden 2400 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel

Clear

Share

Email

Açıklama

1891 ile 1977 yılları arasında yaşayan isveçli meteorolog Tor Harald Percival Bergeron, sadece kendi ülkesinde değil, tam dünyada öncü meteorologlar arasında yeralır. Bergeron, ilk meteorolojik çalışmalarını, İsveç’in elit ortaöğretim kurumu Lundbergs’de okur ve yanı sıra okulunu, akan günlük hayatı fotograflarıyla belgelerken yaptı.

Bergeron, Lundsbergs Okulu’nun ardından devam ettiği Uppsala’daki yüksekokulda ünlü norveçli fizikçi ve meteorolog Vilhelm Bjerknes’in öğrencisi oldu. 1916 yılında, Stockholm’de felsefe adaylık sınavını verdi ve 1919 yılında İsveç Meteoroloji Enstitüsü’nde (şimdiki SMHI) çalışmaya başladı. Devamında İsveç, Norveç, İngiltere, Fransa ve Almanya’da meteorolog olarak çalışan Bergeron, daha sonra meteoroloji çevrelerinde Bergen Okulu diye bilinen, zamanla belli başlı temsilcilerinden olacağı, Bergen Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü Meteoroloji Bölümü’nde eğitim aldı. 1928’te Oslo’da felsefe doktorasını alıp, 1929’dan başlayarak meteorolog olarak aynı kentte çalışmaya başladı.

Yağmur veya kar yağışının nasıl oluştuğu bilimsel olarak ilk kez 1933 yılında Tor Bergeron tarafından açıklanmıştır. Bergeron İşlemi (Process) adı verilen bu açıklamaya göre doğal koşullarda bir yağışın oluşabilmesi için su buharı, buz kristalleri ve aşırı derecede soğumuş su damlacıklarının birarada bulunmaları gerekir. Böyle bir ortamı oluşturan bulutlarda yağışın başlayabilmesi ise, bulut içerisinde termodinamik olarak iki önemli evrenin ardışık bir şekilde gerçekleşmesine bağlıdır. Bu evrelerden ilki, buz kristallerinin ve aşırı derecede soğumuş su damlacıklarının oluşmasıdır. İkincisi, bu damlacıkların birleşmesidir. Böylelikle giderek büyüyen, ağırlaşan ve düşme hızları artan tanecikler sonuçta buluttan ayrılarak (yerçekiminin etkisi ile) yağışa dönüşürler. Yağışa dönüşen tanecikler serbest atmosfer koşullarında sürdürdükleri düşme hareketinde yerçekimi nedeniyle hız kazanırlar. Ancak, hızları arttıkça çevrelerinde onları etkileyen havanın sürtünme gücü de artacağından kısa bir süre sonra yerçekimi ve sürtünme güçleri dengelenir ve değişmez bir hıza diğer bir anlatımla ”terminal hız”a ulaşırlar.

Bergeron 1947 yılında İsveç Kraliyet Bilim Akademisi (Kungliga Vetenskapsakademien) üyeliğine seçilmiş ve 1972 yılında İsveç Jeofizik Derneği’nin (Svenska geofysiska föreningen) Rossby Ödülü’nü almıştır. Bergeron ayrıca, 1949 yılında Kraliyet Meteoroloji Topluluğu’nun (Royal Meteorological Society) Symons Altın Madalyası’nı almış ve 1966’da Uluslararası Meteoroloji Örgütü (International Meteorological Organization) Ödülü’ne layık görülmüştür.

Lundsbergs Yatılı Okulu (İsveççe: Lundsbergs skola) 1896’da Kristinehamn’ın yaklaşık on kilometre kuzeyinde Storfors Komünü’ne bağlı Lundsberg kasabasında kurulan, özel bir vakıf tarafından işletilen yatılı okuldur. Klasik ingiliz yatılı okulları örnek alınarak kurulan okulun bugün yaklaşık 200 öğrencisi vardır ve yıllık ödentisi yaklaşık 250 bin isveç kronudur. İsveç’in belli başlı üç elit okulundan biridir ve içerdiği tutucu ortamla anılır. İsveç’in hemen tüm kalburüstü soylu ve zengin ailelerini yetiştiren temel kurumdur.

Okul 1896’da işadamı William Olsson tarafından kuruldu. Birleşik Krallık’taki örneklerinde, ülkenin gelecekteki yöneticilerini, spartan kırsal bir ortamda dinsel terbiyeyle eğitme ideali yaygınken, Olsson, öğrencileri “çalıştırmaya” odaklanmıştı. Başta sadece ortaokul olması hedeflenmişken 1904’te lise eğitimini de kapsayan okul, 1908’de ilk mezunlarını verdi. Okul, savaş öncesi yıllarda, öğrencilerinin sınıfın dışındaki ve okuldan sonraki zamanlarına odaklanan karakteriyle, ülkenin en ilerlemeci eğitim kurumlarından biri olarak tanımlandı.

1907’den itibaren yönetimi Lundsberg Anonim Şirketi’nden eski öğrencileri ve kimi öğrenci velilerinin kurduğu vakfa geçen okulun, o zamanlarına hakim hıristiyan evangelik ilkeleri, bugün “hıristiyan bir zeminde demokratik bir ruh yetiştirme” ilkesine evrilmiştir. Mottosu, “Mens sana in corpore sano” yani “Sağlıklı bir ruh, sağlıklı bir bedende bulunur”dur.

2011 yılında okul hakkında, kötü yönetim, öğrenciler arasında istismar ve fiziksel şiddet suçlamasıyla polis soruşturması açıldı. Şüpheler, öğrenciler arasında kötü muamele, yasadışı tehditler ve özellikle reşit olmayanlara karşı yasadışı baskı biçimleriyle cezalandırmaya dairdi. 28 Ağustos 2013’de kapatılmaya karar verilen okul, İdare Mahkemesi’nin, müfettişlerin normal okul günleri dışındaki zamanlara ilişkin inceleme sonuçlarının okul yönetimini bağlamadığına karar vermesiyle, 9 Eylül 2013’te tekrar açıldı.

Kaynak: Wikipedia

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Bergeron’un kamerasıyla, bir grup Lundsbergs Okulu öğretmeni (1900 başları)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*