Karşıyaka’nın ünlü tabela ressamı Rasim Yasadur, Losyon Çiğdem’i Çorapçı Fehmi’de bulabileceğimizi duyuruyor (16 Ekim 1954)

SEK100.0SEK1,000.0

Arkası “Nuri Erduman, Foto Koreli“ damgalı buluntu fotografın  yüksek çözünürlükte taranmış görseli.

Clear

Share

Email

Açıklama

İzmir, Karşıyaka Tiyatro Caddesi’nde yeralan zamanın Karşıyakalılarının adını hep bildiği Çorapçı Fehmi’nin çok başarılı reklam tabelasının önünde poz verenler… Tabelanın sağ altında sonu okunamayan ve R harfiyle başlayan bir imza ve altında Karşıyaka yazısı var.

Fotoğraf kartının arkasında “16 Ekim 954“ tarihi ve yanlış okumadıysak “Rasim Y.“ imzası ve “Ses Sineması’nın karşısı“ cümlesi yeralıyor. Bu da Çorapçı Fehmi’nin dükkanının yeri. Yine kartın arkasında “Foto Koreli, Nuri Erduman, Şayeste Sok. No. 19“ sözcüklerini taşıyan bir damga bulunuyor.

Fotografta bizzat Çorapçı Fehmi var mı, bilemiyoruz.

Yeralan kişileri tanıyan takipçilerimiz varsa bize yazsın isteriz.

İlk yayının ardından düşündük ki, aslında fotografın arkasındaki yazı bize istemediğimiz kadar bilgi veriyor olabilir. “Rasim Y.“ bu çok başarılı tabela ressamının adı belki ve tam da işini bitirdiğinde “Foto Koreli“ çağrılıp, iş belgeleniyor. Zaten yanındaki gururlu gülümseyen de o. Neden olmasın!

Ek

Eski İmgeler, her gün ziyaretçi ve takipçileriyle etkileşimi artan bir zemin olmaya başladı.

Facebook grubumuz ve özellikle yine Facebookta yeralan Eski Karşıyaka Fotoğrafları grubunun takipçileri sayesinde, sadece iki gün içinde, bu yayınladığımız fotografın üzerine yazılanlarda öğrendiklerimiz şunlar

Karşıyakalıların, daha çok da Karşıyakalı kadınların 1950’lerden sonra adını çok iyi bildiği Çorapçı Fehmi’nin adı, Fehmi Hepşenkal. 1930 – 2006 yılları arasında yaşamış, KSK’de boks yapmış, tanınmış bir sporcu, esnaf ve şahsiyet. İlk dükkanı, günümüzde yerinde Ses Pasajı ve işhanının bulunduğu eski Ses Sineması’nın bugünkü Tiyatro Sokağı (Şayeste Sokağı) tarafındaki çıkış kapısı hizasındaymış. Ancak 1954 yılında Cami Sokağı’nın (1721 sokak) girişine, 1970’lerde ise Çarşı Caddesi üzerinde, Ses Sineması hizasında, istasyon yönüne 1-2 dükkan sonrasına taşınmış. Fehmi Hepşenkal, daha sonraki yıllarda Bostanlı Çeşme durağında bir dükkanı daha işletmiş, müşterilerini her zaman kumaş pantolon ve lacivert blazer ceketle karşılamış. Oğlu, gazeteci M. Feyzi Hepşenkal’mış. Çorapçı Fehmi, başlarda, Kore’den dönen askerlerin getirdiği, o yıllarda ülkede pek bulunmayan -tokyo terlikler, kumaşlar gibi- kaliteli ürünleri satarmış. İlerleyen yıllarda genellikle -ucunda iğne olan değişik bir aletle, çorap rengine uygun incecik iplikler kullanan bir çalışan, hatta bir ebe hanım eliyle- çoraplarını çektiren kadınlarca hatırlandığını gördük.

Fotoğrafta sol tarafta yeralan Rasim Yasadur‘un da, Karşıyaka’da 1950 -1 960’lı yıllarda adı bilinen ünlü bir tabela ressamıymış. Eski yazlık Melek Sineması’nın sokağında oturduğunu, dükkanınınsa Cami Sokağında (1721 sokak)olduğunu öğrendik.  Triumph marka bir motoru ve motorcu arkadaşları varmış. Güzel havalarda yaptığı tabela ve resimleri kapı önüne, güneşe çıkarırmış. Dükkanının yerinde bugün bir pideci yeralırmış.

Tüm bu bilgiler için, ilgili, hatırlayan Karşıyakalılar, Vehbi Moğol‘a, Fehmi Hepşenkal’ın oğlu M. Feyzi Hepşenkal’a ve kardeşi Nükhet Hepşen Delen‘e, Nalan Neptun, Hacer Acar, Şeyda Çetin, Murat Dinçer, Mine  Beslikoç ve Karin Steinbuchel‘e çok teşekkür ediyoruz.

 

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Karşıyaka’nın ünlü tabela ressamı Rasim Yasadur, Losyon Çiğdem’i Çorapçı Fehmi’de bulabileceğimizi duyuruyor (16 Ekim 1954)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*