İsveç’te Birleşmiş Göçmenlik Örgütleri (FIOS / Förenade Invandrarorganisationer i Sverige) Uluslararası Buluşması, Mayıs 1973

60’lı yılların sonundan 80’li yıllara kadar İsveç Televizyonu’nda görsel yönetmenlik ve ara ara da sanırız Hürriyet’e muhabirlik yapan bir Türkiyeli gazetecinin, Ali Kıral Rona’nın -büyük ihtimalle kendisinin çektiği ama tabii ki bundan emin olamadığımız- fotograflarının 35 mm. film negatiflerinden 3200 dpi çözünürlükte taranarak elde edilmiş görseller.

Share

Email

Açıklama

İsveç’te Birleşmiş Göçmenlik Örgütleri (FIOS / Förenade Invandrarorganisationer i Sverige):

“İşçi göçü ile ilgili olarak, 1971’de Göçmenlik Ajansı Uyum Ajansı (Invandrarverkets Anmpassningsbyrå), Yunan Ulusal Birliği, İtalya Ulusal Birliği, İspanyol Derneği “Los Cronopios” ve Türkiye Ulusal Birliği’ni bir toplantıya davet etti. Göçmenler için ortak bir organizasyon oluşturma önerisi yapıldı.

1972’de, İtalya Ulusal Birliği ve Yunan Ulusal Birliği, İsveç’te FIOS – Birleşik Göçmenlik Örgütleri işbirliği grubunu kurdu. Birkaç yıl sonra, Yugoslav Ulusal Birliği ve İsveç – Fin Birliği de bu gruba katıldı. İşbirliği grubu geçici bir tüzük uyguladı. Amaç, İsveç’teki göçmen işçileri birleştirmek, Avrupa’daki diğer göçmen işçilerle işbirliği yapmak ve özvatanların dil ve kültürünü korumak ve güçlendirmekti. Buna paralel olarak, göçmenlerin İsveç toplumuna entegrasyonu, kuruluşların faaliyetleri için tesislere erişim, tercümanlara erişim, sosyal güvenlik, emekli aylıkları ve sigorta, okullar, eğitim, referandumlarda olduğu gibi genel-yerel seçimlerde de oy hakkını kazanmak gibi toplumdaki etkiyi yükseltecek amaçlarıydı.

FIOS ayrıca, ilgili göçmen grupların ana dilleriyle radyo ve TV’de yayınlar yapılmasını sağlamaya çalıştı. Bu nedenle, kuruluş, iş vb. sosyal konularla ilgilendi ve başta ABF olmak üzere çalışma dernekleriyle ve öncelikle de sendikalarla işbirliği yapmaya başladı.

1975’te işçi göçü sona erdi ve çalışma politikasından öte, göçmen ve azınlık politikalarına yönelik yeniden bir düzenleme yapıldı. Ertesi yıl FIOS İsveç toplumuna yeni taleplerde bulundu. İşbirliği grubu, hükümeti ve makamları, özel bir göçmenlik bakanının hükümete girmesi, göçmen kuruluşlar için destek tedbirleri için net direktiflerin uygulamaya konması ve çocuklar için anadil eğitiminin uygulamaya konması için etkilemeye çalıştı.

İlk büyük yeniden yapılanma 1977’de gerçekleşti. Bu yapılanmanın ardından FIOS artık daha sonra üye olanlarla birlikte yedi etnik federasyona sahipti: İtalya Ulusal Birliği, Yunanistan Ulusal Birliği, İsveç – Fin Birliği, Yugoslavya Ulusal Birliği, İspanya Ulusal Birliği, Türkiye Ulusal Birliği ve Süryani Ulusal Birliği. İşbirliği grubu adını İsveç’teki Göçmenlik Örgütleri İşbirliği Grubu – SIOS olarak değiştirdi…”

(Källa: Arkivförteckning / SIOS / Samarbetsorgan för Etniska Organisationer i Sverige, Upprättad av Anders Nordin 2007-06-15, Reviderad 2012-05-14)

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İsveç’te Birleşmiş Göçmenlik Örgütleri (FIOS / Förenade Invandrarorganisationer i Sverige) Uluslararası Buluşması, Mayıs 1973”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*