İstanbul, Gedikpaşa Surp Mesropyan İlkokulu öğrencilerinin grup fotografı (1928)

SEK100.0SEK500.0

27 x 22 cm. ebadında krem rengi kartona sıvanmış anonim bir fotograftan (17 x 12 cm.) 600 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel, PDF dosyası, 4042 x  2804 piksel.

Fotografta yeralan metin: S. Mesrobyan Varjaran (S. Mesropyan Mektebi) G. Paşa (Gedik paşa) Z. Gark (Z sınıf yani 6.cı sınıf) 1928

Fotografın sıvandığı kartonun arkasında yeralan metinler: Solda, Dınorenuhi (Müdire), sağda Usutsçuhi (hanım öğretmen) Y. Ohanyan  (okunan imzası)

Türkçeye çeviren: Raffi Hermon Araks

Clear

Share

Email

Açıklama

“…Ermeniler, azınlık grupları içerisindeki konumlarının getirdiği dezavantajlarla uzun yıllardır Türkiye gündeminden düşmemektedir. Makalenin konusu olan eğitimsel perspektiften bakıldığında, Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze bu alanda giderek artan bir sorun demetiyle karşı karşıya gelinmektedir. İmparatorluk döneminde, azınlıkların kendi eğitim-öğretim kurumlarını oluşturma durumları incelendiğinde; 1894 yılında 6.437 gayrimüslim okulu varken, sadece 1901 yılında Anadolu’da 818 Gregoryen Ermeni okulunun bulunmakta olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu sayı, sadece semt okullarını içermekte; özel okulları, merkezi ve yüksek okulları, Protestan ve Katolik Ermeni okullarını kapsamamaktadır. Günümüzde sadece 16 adet Ermeni okulundan bahsediliyor olunması, yıllar bazında Ermenilerin okullaşma oranının negatif durumsallığını göstermektedir…”

“…1952-1963 yılları arasında en parlak dönemini yaşayan Gedikpaşa Mesropyan İlkokulu’nun binasında bugün öğrenciler değil ayakkabı ustaları var. Yine aynı neden: Talep yetersizliği…”

(Agonistik Politika Perspektifinde Türkiye’de Yaşayan Ermenilerin Eğitimsel Sorunlarının Analizi /Agos Gazetesi Üzerinden Nitel Bir Çalışma, Gözde Yılmaz)

“…1970’lere gelindiğinde ancak 300 hane kalmıştır. 1980’lerdan sonra, Gedikpaşa semtindeki evler yerlerini yavaş yavaş işyerlerine bırakmıştır. Gedikpaşa Caddesi’ne paralel olan Saray İçi sokaktaki, Surp Ohannes Ermeni Kilisesi (eski bir rum kilisesi ) yanındaki Mesropyan Okulu (taş bina ) bile kunduracı hanına çevrilmiş bulunmaktadır. Burada yoğunlaşan kundura imalatçıları ve işkoluna malzeme sağlayan işyerlerinin sayıları binleri bulmuştu. 1960’lara kadar rum ve ermeni ustaları tekelinde olan bu işkolu giderek türklere geçmişse de kunduracılıkla ilgili terimlerin çoğunluğu bu dillerden kalmadır…”

(Wikipedia, Gedikpaşa maddesinden)

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

 

 

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İstanbul, Gedikpaşa Surp Mesropyan İlkokulu öğrencilerinin grup fotografı (1928)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*