İstanbul’da, mesirede öküz arabası

SEK120.0

Max Fruchtermann’ın bir Sébah & Joaillier fotografından yayınladığı karpostaldan 300 dpi çözünürlükte taranmış görsel, PDF belgesi, 28 x 18,4 cm.

Share

Email

Açıklama

Max Fruchtermann (1852–1918) Osmanlı İmparatorluğu’nda erken dönem kartpostal yayıncısı. 1852’de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun doğu sınırlarında Kalucz’da doğdu. 1867’de İstanbul’a taşındı ve 1895’te kartpostal yayıncılığına başladı. Dönemindeki etkin oryantalizmin etkisiyle Fruchtermann’in kartları popülerleşti. Erken dönem kartpostalları el boyamasıyla renklendiriliyordu, 1897’de itibaren Leipzig’de alman litograf Emil Pinkau tarafından renkli basılmaya başladı. Geç serileri Fingerle & Freudenberg matbaasında, Rheydt, Almanya’da basıldı basıldı. Geniş seriler halinde geleneksel giysileriyle değişik halk figürlerini bastı. Birinci Dünya Savaşı’nın ardından iflas etti. Ölümünün ardından oğlu Paul, kalan tüm mal varlığını sattığı 1966 yılına kadar kartpostal yayıncılığını sürdürdü.

Jean Pascal Sébah (1872– 6 Haziran 1947),  Suriye ermenisi fotografçı Pascal Sébah’ın oğlu, babasının 1886’da ölümünün iki yıl ardından onun fotografçılık mesleğini sürdürdü. Anadolu ve Mısır’da, Güney Mısır ve kuzey Sudan bölgesi Nil vadisi boyunca uzanan Nubiya’da yaşayan Nil-Sahra dilleri konuşan yerli bir etnik grup Nubiler dahil olmak üzere değişik halk gruplarının ve sahnelerinin fotograflarını çekti. Fotografçı Policarpe Joaillier’le birlikte çalıştı.
1893’te, Sultan 2. Abdülhamid zamanın Osmanlı İmparatorluğu’nu sunumu için finanse ettiği 51 albümlük serinin iki albümünü Sebah & Joaillier çalışmalarına ayırdı. Zamanın ABD BaşkanıGrover Cleveland bu albümün sunulduğu kişilerden biridir ve albüm bugün  Kongre Kitaplığı Arşivi’nde (Library of Congress) yeralır.
İstanbul Pera (Beyoğlu) “Foto Sabah” stüdyosu 19. ve 20. Yüzyıl’ın en prestijli İstanbul fotograflarının üretildiği stüdyodur.
Jean 6 Haziran 1947’de 75 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Policarpe Joaillier (1888 – 1908) İstanbul merkezli bu fransız fotografçı hakkında ne yazık ki 1888 ile 1908 arasında Jean Pascal Sébah’la birlikte ortak “Sébah & Joaillier” stüdyosunu yürüttüğü dışında pek fazla bilgi yoktur.

Yüksek çözünürlükte taradığımız görselden bir detay

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İstanbul’da, mesirede öküz arabası”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*