İ. Ü. Talebe Birliği, Gençlik Tiyatrosu, Eminönü Sahnesi’nde, Pascoal Carlos Magno’nun “Yarın Başka Olacaktır” oyununu sahnelerken (1953)

SEK100.0SEK800.0

Kimliği bilinmeyen bir fotografçının çektiği 34 fotografın 5 x 5 cm boyutundaki negatif filmlerinden yüksek çözünürlükte taranmış görselleri.

Fiyatlandırma her bir görsel için ve değişik işlevlere göre düzenlenmiştir. Alacağınız her fotograf için ayrıca satın alma işlemini yapmanız ve her seferinde hangi fotografı istediğinizi “Ek bilgi” kısmına yazarak belirtmeniz gerekmektedir.

Clear

Share

Email

Açıklama

İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği, Gençlik Tiyatrosu’nun, Pascoal Carlos Magno’nun “Yarın Başka Olacaktır” oyununu, 1953 yılında, Eminönü Sahnesi’nde, içinde oyunu yöneten Avni Dilligil’in de olduğu, sayılı, özel bir seyirci topluluğu karşısında prova ederken çekildiğini sandığımız sahne fotografları…

Birinci Erlangen Tiyatro Festivali…

İlk zamanlar hukuk öğrenimim yanında tiyatro çalışmalarını sürdürüyorum, sene 1954-55, Almanya Erlangen Üniversitesi Tiyatro Festivali’ne katılacağız. Orada sergilenecek oyun için tiyatro hocamız Avni Dilligil, oyuncu seçimini yaparken bana “sen de oynayacaksın” dedi. Ufak bir rolüm vardı oyunda. Erlangen Üniversiteler Arası Tiyatro Festivali’nde sergilediğimiz oyun “Yarın Başka Olacaktır” idi. Brezilyalı Pascal Carlos’un bir oyunuydu. Biz grup olarak üçüncü seçildik. Sebebi de yabancı bir yazarın oyunuyla katılmamızdı. Jürideki rejisörler bunu daha sonra şöyle belirttiler: “Oyunculuk konusu üzerinde Türk gençlerinin diğer bütün üniversite tiyatrolarından (ki 20-21 oyun katılmıştı festivale) çok üstün olduğunu gördük. Ancak size birincilik vermeyişimizin sebebi bir yabancı eseri seçmiş olmamızdı. Kendi ülkenizden, kendi lokal renklerinizden bir oyun getirmiş olsaydınız, bu oyunculukla çok daha büyük başarı kazanırdınız”…

…Unutamadığım ilk anım ilk sahneye adım attığım gündür: Çünkü gömleğimin üstünden kalbimin atışları gözüküyormuş. İlk amatör Gençlik Tiyatrosu’ndaki Erlangen Tiyatro Festivali’nde üçüncü olduğumuz “Yarın Başka Olacak” oyunu idi…”

(Metin Serezli röportajı, Adem Dursun, 5 Mart 2008)

Çığır Sahnesi’nin sahneye koyduğu “Hep çocuk kalacağız” adlı oyundan sözedilirken:
“…Pascal Magno, geçen sene Genç­lik Tiyatrosu tarafından sahneye ko­nulan ve Erlangen’de Üniversite Ti­yatroları Festivali’nde temsil olunan “Yarın başka olacaktır” adındaki ese­rini seyretmek üzere Brezilya’dan Almanya’ya gelmiş ve memnuniyetinin nişanesi olarak, eserin rejisörü Av­ni Dilligil’e bir eserini ithaf etmişti. “Hep çocuk kalacağız” adındaki eser, o ithaf olunan piyesti…”

(Akis, 4 Haziran 1955, s. 26)

Akşam Gazetesi’nde 27 Ocak 1954 günü yayınlanan ilan

…’Sayılı günler”
Türkiyede kurulan belli başlı ilk amatör tiyatro olan Gençlik Ti­yatrosu “Yarın Başka Olacaktır”, “Dover Yolu” ve “İp” piyesleriyle ken­dine hemen iyi bir mevki ve şöhret temin etmişti. Fakat sonraları büyü bozuldu, şöhret ve muvaffakiyete ve­da edildi. Bunun başlıca sebebi tiyat­ronun idare heyetinin sık sık değiş­mesi ve her yeni gelenin yeni bir kadroyla, yeni fikirlerle işe koyulmasıydı. Çok zaman kadın rolleri için eleman bulunamıyordu. Herkes derslerini bahane ederek tiyatrodan uzaklaşıyordu. Ama yaz ayları gelip de Erlanger Festivali için hazırlıklar başlayınca, imtihanları serip tiyat­roya koşanların sayısı o kadar çoğa­lıyordu ki, bazan bir role üç dublö­rün birden hazırlandığı oluyordu. Ama festival humması geçip yeni sene çalışmaları başladığı zaman, tiyatro idarecileri gene mumla adam ara­mak zorunda kalıyorlardı. Gençlik Tiyatrosu da benzeri diğer amatör tiyatrolar gibi bir türlü mevsim için­de perdelerini açamıyor, temsillerini sıcak yaz günlerinde, az sayıda se­yirci önünde veriyordu. Halbuki, Gençlik Tiyatrosu muvaffak olmak için gereken şartların çoğuna sa­hipti: Avni Dilligil gibi bir rejisör ve hoca, kocaman bir salon ve mas­rafların büyük bir kısmını karşılayan bir banka.. Geriye Nasrettin Hoca ve Bakkal hikâyesinde olduğu gibi hel­vayı yapıp yemek kalıyordu. Doğrusu gençlerin bu imkânları yerinde kul­lanamaması yazık oluyordu.
Gençlik Tiyatrosu sahneye hep te­lif eserler koymak kararındaydı. Bu sebeple bu yıl için Samim Kocagöz’ün ‘Sayılı Günler”i seçilmişti. Se­çimde isabet vardı. “Sayılı Günler” ufak tefek kusurlarına rağmen tam manâsıyla bizim olan ve Türk köy­lüsünün meselelerine eğilen bir pi­yesti. Eser sahneye başarıyla kon­muştu. Erol Keskin ve Sabahattin Demirağ rollerini kavramışlardı, gü­zel oyuncularıyla seyircilere de ne demek istediklerini anlattılar. Gün­düz Erkut, Nermin İnsan ve Gülçin Yalgın da başarılıydılar. Erol Keskin’in dekorları -bilhassa fazla ışık verilmediği zaman- çok güzeldi.

(Akis, 14 Temmuz 1956, s. 26)

“…1950 senesinde İzmir Şehir Tiyatrosu’nun belediye meclisi eliyle kapatılmasından sonra Dilligil, sanatçı arkadaşlarını toplayarak 1951’de Bizim Tiyatro yu kurar. Cevat Fehmi Başkut’un “Sana Rey Veriyorum” adlı oyunuyla Anadoluya ve Kıbrıs’a turneye çıkarlar. Grup Ankara turnesi sonrası dağılır. Dilligil, İstanbul’a döner tekrar Ses Tiyatrosu’nda rejisörlüğe başlar. 1953 senesinde İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği’ne bağlı bir amatör tiyatronun yönetilmesi ve çalıştırılması için Dilligil’e müracaat edilir. Böylece Dilligil, amatör gençlerle beraber Gençlik Tiyatrosu’nu kurar. Gençlik Tiyatrosu çok başarılı olur. 1954 senesinde Almanya’nın Erlanger şehrinde, Dilligil’in yönettiği Brezilyalı yazar Pascal Carlos Magno’nun yazdığı “Yarın Başka Olacaktır” adlı oyunla Uluslararası Üniversiteler Tiyatro Festivali’nde birinci [aslında üçüncü, Eski İmgeler] olurlar…”

(Tiyatro Müzesi web sayfası)

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İ. Ü. Talebe Birliği, Gençlik Tiyatrosu, Eminönü Sahnesi’nde, Pascoal Carlos Magno’nun “Yarın Başka Olacaktır” oyununu sahnelerken (1953)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*