İ. Ü. Talebe Birliği, Gençlik Tiyatrosu, Eminönü Sahnesi’nde, Necati Cumalı’nın “Boş Beşik” oyununu sahnelerken (15 mart 1956)

SEK100.0SEK800.0

Kimliği bilinmeyen bir fotografçının çektiği 31 fotografın 5 x 5 cm boyutundaki negatif filmlerinden yüksek çözünürlükte taranmış görseller.

Fiyatlandırma her bir görsel için ve değişik işlevlere göre düzenlenmiştir. Alacağınız her fotograf için ayrıca satın alma işlemini yapmanız ve her seferinde hangi fotografı istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Clear

Share

Email

Açıklama

İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği, Gençlik Tiyatrosu’nun, Necati Cumalı’nın Boş Beşik oyununu, 1956 yılında, Eminönü Sahnesi’nde, içinde oyun yazarının da olduğu, sayılı, özel bir seyirci topluluğu karşısında prova ederken çekildiğini sandığımız sahne ve sahne arkası fotografları…

Boş Beşik, Necati Cumalı’nın 1949 tarihli oyunu. Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Necati Cumalı’ya ait olan bu oyunun konusu; Ege’nin Kıroba yöresinden derlenen yaygın halk masalları olmuştur. Yaygın halk masallarından derlenen bu oyunda bir Yörük obasının gelenek ve görenekleri anlatılmaktadır. Oyunda yaygın gelenek ve göreneklerin insanları ezmesi ve çocuğu olmayan kadınların toplum içerisinde aşağılanıp hor görülmesi gibi toplumsal olgular da işlenmektedir. Cumalı’nın iki perdeden oluşan bu oyunu İzmir Şehir Tiyatrosu’nda 1949 yılında, Devlet Tiyatroları’nda ise 1981 yılında sahnelenmiştir. Ayrıca 1952 ve 1969 tarihinde sinemaya da uyarlanmıştır.

Kaynak: Wikipedia

“…İstanbul’da diğer tiyatrolar harıl harıl hazırlanmaktadır. Bunlardan Gençlik Tiyatrosu yakında Eminönü Sahnesi’nde Necati Cumalı’nın “Boş Beşik” isimli eserini temsile başlayacaktır. Bilindiği üzere Gençlik Tiyatrosu bu eseri ilk defa Almanya’da Erlangen talebe tiyatroları festivalinde temsil etmiş ve takdir toplamıştı…”

Kaynak: AKİS, 1 Ekim 1955, s. 32

“…Şimdi “Boş Beşik”; “Boş Beşik”in çok talihli günleri oldu benim göremediğim. “Boş Beşik” İzmir’de çıktı, ondan sonra, İzmir Şehir Tiyatrosu oynadıktan sonra, -ki çok ilkel bir sahne düzeni vardı, ilkokul müsamerelerini andıran koşulların biraz üstünde bir tiyatroydu. Belediyenin yardımı çok küçüktü, sahnesi çok ilkeldi, salonunda kahve sandalyeleriyle oyun seyredilirdi- derken, bir ses geldi Üsküp’ten. Üsküp’te kondu “Boş Beşik”, Üsküplüler onu anlata anlata bitiremezler. Orda da Rusların tanınmış bir rejisörü gelmiş koymuş sahneye. Sonra, “Boş Beşik” Erlangen’e gitti Gençlik Tiyatrosu’yla Erlangen’de büyük sükse yaptı) Orda o zaman anımsarlar. Dünya gazetesinde, Metin Serezli -Boş Beşik’in jönünü oynamıştı, gençti, amatördü daha- onun bir dizi yazısı çıktı “Boş Beşik”le ilgili. Erlangen’de nasıl karşılandıklarını, nasıl oynadıklarını anlattı..”

Kaynak: Cumalı’nın Çocukları…, Mustafa Ekmekçi, 10 Ocak 1993, Cumhuriyet

SÖYLEŞİ / METİN SEREZLİ…

Adem Dursun, 23.10.08

3 – 9 Mart (2008) tarihleri arasında İstanbul’da yapmış olduğum “Söyleşi Turu”mun üçüncü günü (5 Mart), 7. durağım Kadıköy Halk Eğitim Merkezi idi. Seyrettiğim oyun ise “Kim O?”. Yönetmeni Nedim Saban, oynayanlar Metin Serezli ve Özlem Tekin. Keyifle izlediğim bu komediden önce, her iki oyuncuyla da kuliste söyleşi yaptım.

“…Liseden sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girdim. Fenerbahçe Kulübü’nde futbol oynadığım için, Fakülte’nin de futbol takımına alınmıştım. Hukuk Fakültesi’ne girerken, bir üniversiteli gencin sadece sporla değil de, sosyal bir faaliyetle de uğraşması gerektiğini düşünüyordum. Ancak ne gibi bir sosyal faaliyete girebilirim? diye karar vermeye çalışırken, Fakülte’nin kantinindeki bir ilanda İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği’nin Gençlik Tiyatrosu’nun tiyatro çalışmalarına katılacak öğrenciler aradığını ögrendim ve müracaat ettim. Benim bu gruba katılmaktaki maksadım oyuncu olmaktan ziyade, daha çok bu çalışmalarda onlara yardımcı olabilmek, perdecilik, aksesuarları taşımak, dekorları değiştirmek gibi yan işleri yapıp, o atmosfere girmekti niyetim. Benden üst sınıflardaki abla ve abilerimin tiyatro konusundaki görüşlerinden, bilgilerinden yararlanmak istiyordum. Fakat onların hepsi mezun oldular, bizler, iki üç kişi tiyatro sanatçısı olduk. Oyuncu olmak aklıma bile gelmemişti.Yönetmenimiz rejisör ve oyuncu Avni Dilligil idi.

Birinci Erlangen Tiyatro Festivali…

İlk zamanlar hukuk öğrenimim yanında tiyatro çalışmalarını sürdürüyorum, sene 1954-55, Almanya Erlangen Üniversitesi Tiyatro Festivali’ne katılacağız. Orada sergilenecek oyun için tiyatro hocamız Avni Dilligil, oyuncu seçimini yaparken bana “sen de oynayacaksın” dedi. Ufak bir rolüm vardı oyunda. Erlangen Üniversiteler Arası Tiyatro Festivali’nde sergilediğimiz oyun “Yarın Başka Olacaktır” idi. Brezilyalı Pascal Carlos’un bir oyunuydu. Biz grup olarak üçüncü seçildik. Sebebi de yabancı bir yazarın oyunuyla katılmamızdı. Jürideki rejisörler bunu daha sonra şöyle belirttiler: “Oyunculuk konusu üzerinde Türk gençlerinin diğer bütün üniversite tiyatrolarından (ki 20-21 oyun katılmıştı festivale) çok üstün olduğunu gördük. Ancak size birincilik vermeyişimizin sebebi bir yabancı eseri seçmiş olmamızdı. Kendi ülkenizden, kendi lokal renklerinizden bir oyun getirmiş olsaydınız, bu oyunculukla çok daha büyük başarı kazanırdınız”.

İkinci Erlangen Tiyatro Festivali ve birincilik…

Ertesi yıl yine Erlangen Tiyatro Festivali’nde katılmamız için davet geldi. Hocamız Avni Dilligil, Necati Cumalı’nın “Boş Beşik” oyunuyla katılmaya karar verdi. Ve o sene birinci olduk. İkinci gittiğimizde grubumuzda benden başka Erol Keskin, Nejdet Aybek ve Nisa Ersan (Serezli) gibi oyuncular vardı. İlk zamanlar hukuk öğrenimim yanında tiyatro çalışmaları devam ediyor, fakat tiyatro çalışmalarıyla dersler çakışıyordu. Üçüncü sınıfa geçmem için iki sınav vermem gerekiyordu. Tabii öyle bir niyet bende yoktu. Ben aktör olunca, bir tiyatro sanatçısının, ya bir konservatuar eğitimi, ya da yüksek eğitimde bir takım altyapı kültürüne sahip olması gerektiğini düşünüyordum. Ve aynı dersleri gördüğümüz, aynı hocaların geldiği bölüm, bugünkü Basın Yayın Yüksek Okulu olan İktisat Fakültesi’nin Gazetecilik Bölümü’ne geçiş yaptım. Niyetim gazeteci olmak değil, tiyatro için bir altyapı olsun diye başladım. Basın Yayın’da okurken Vatan, Tan gibi gazete ve dergilerde yazılar yazmaya, hatta bir ara tiyatro kritikleri yazmaya da başlamıştım. Fakat profesyonel oyunculuğa geçince bunların hepsini bıraktım…”

Cüneyt Türel ile Söyleşi
Söyleşiyi Yapan : Sevilay Saral, Ömer F. Kurhan, Lale Ulutepe, Celal Mordeniz, 01.01.1996

“…Necati Cumalı’nın ilk oyunlarından ve ilk başarılarından biri olan Necati Cumalı’ya Türkiye’nin Lorca’sı olabileceği umuduyla bakılmasını sağlayan Boş Beşik Gençlik Tiyatrosu’nda sahnelenmiştir. Gençlik Tiyatrosu’nun Türkiye’deki tiyatro hareketinde öne çıkmasına bu oyunların çok büyük katkıları olmuştur. Benim dönemime rastlaması çok onur vericidir -ilk absürd tiyatro denemesini, daha doğrusu absürd ilk oyun denemesini de Gençlik Tiyatrosu yapmıştır, Ionesco’nun Amedee’sini sahnelemiştir…”

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İ. Ü. Talebe Birliği, Gençlik Tiyatrosu, Eminönü Sahnesi’nde, Necati Cumalı’nın “Boş Beşik” oyununu sahnelerken (15 mart 1956)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*