İ. Ü. T. B, Gençlik Tiyatrosu oyuncuları, İTÜ TV stüdyosunda, kendi yazdıkları “Umumi Telefon” oyununu sahnelerken (1954 ?)

SEK100.0SEK800.0

Kimliği bilinmeyen bir fotografçının çektiği 7 fotografın 5 x 5 cm boyutundaki negatif filmlerinden yüksek çözünürlükte taranmış görselleri.

Fiyatlandırma her bir görsel için ve değişik işlevlere göre düzenlenmiştir. Alacağınız her fotograf için ayrıca satın alma işlemini yapmanız ve her seferinde hangi fotografı istediğinizi “Ek bilgi” kısmına yazarak belirtmeniz gerekmektedir.

Görsellere dair açıklamalarımızı, sayfayı aşağı kaydırarak okuyabilirsiniz.

Clear

Share

Email

Açıklama

İTÜ TV (İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonu) stüdyolarında çekimi yapılan oyunun adı, içinde yeraldığı zarftan okuduğumuzca, “Umumi Telefon”, ki görsellerin niteliği de bunu doğruluyor.

Oyuna dair bulabildiğimiz tek bilgi, elimize geçen, büyük ihtimalle 1954 yılına ait olduğunu bildiğimiz ama hangi gazetede yayınladığını bilemediğimiz bir haberin devam sayfasına dair. Kupür, Gençlik Tiyatrosu’nun, Eminönü Öğrenci Lokali’nde düzenlediği Edebiyat Matinesi’ne dair ve bu matinede, bizzat tiyatronun oyuncuları tarafından yazılan “Umumi Telefon” skecinin sergilenmesinin gecenin “en hoş karşılanan sürprizi” olduğunu öğreniyoruz. Oyuncuları da saymış haber: İlhan Damacı, Erhan Dilligil, Ayten Uğuralp, Nisa Ersan, Metin Serezli, Orhan Samir, Sinan Sayın.

Yukardaki çekimlerde, bir başka oyuncu kadrosunun sözkonusu olduğunu, en azından, Nisa Ersan Serezli’nin olmamasından anlıyoruz. Tanıyabildiğimiz tek oyuncu ise Metin Serezli. Diğer oyunculardan tanıdıklarınız varsa, bize yazmanızı isteriz.

İTÜ TV (İstanbul Teknik Üniversitesi Televizyonu), 9 Temmuz 1952 tarihinde yayına başlayan televizyon kanalı. Philips şirketi yapımı olan, 1. bantta ve 100 watt güçle amatör vericileri ile yayın yapan İTÜ TV, Türkiye’nin ilk televizyon kanalıdır. Türkiye’nin televizyon ile tanışması 1 Mayıs 1964 tarihli TRT Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye sınırları dâhilinde TRT dışındaki kurumların radyo ve televizyon yayınları yapması yasaklandığından, İTÜ TV 1970 yılında yayınına son verdi ve vericileri de 1971 yılında TRT’ye devredildi…

…Arif Yesari, İTÜ TV’nin ilk yılarlıdan itibaren konuşmalar hazırlar, hikâye okur, Fatih Pasiner’le birlikte müzikli şiir programı düzenler. Bunun yanında, Yesari’nin en önemli özelliği televizyonda ilk tiyatro oyununu gerçekleştiren kişi oluşudur. Yesari’nin “Mektup” adlı otuz dakikalık piyesinde, yazarın kendisi, Gençlik Tiyatrosu’ndan İlhan Damacı, Ali Keskiner ve Nisa Ersan’la birlikte rol alır. Nisa Ersan, 1970’li yılların ünlü ve başarılı tiyatro sanatçısı Nisa Serezli’den başkası değildir. 23 Aralık 1954 akşamı ekrana gelen bu piyes büyük ilgi çekmiştir…

…1957 yılında her perşembe süren yayınlar artan bir ilgiyle izleniyor. Ataman ve öğrencileri teknik yönü geliştirirken, gönüllü televizyon öncüleri de yayınları dolduruyorlar. Ali Esin’in hava raporu ve İbrahim Gökçe’nin trafik konuşması muntazam olarak devam ederken Pertev Tunaseli’de spor konuşmaları yapmaya başlıyor. Diğer programlar ve yayına gelen sanatçılar da şu isimlerden oluşuyor: Ahmet Şener ağız mızıkası, Malatyalı Fahri’de halk havaları sunar; Günçin Bayburt’tan bale izlenir; Adnan Şenses, Semra Atalay ve Coşkun Erdem müzik programlarında solist olarak yer alırlar. Gençlik Tiyatrosu’nun temsilleri de sürekli gösterilir. Bu arada, program eksik olduğu haftalarda, spiker Fatih Pasiner ekrana çıkarak izleyicilerle telefonda sohbet eder. İzleyiciler televizyon üzerine sorular sorar; o da elinden geldiğince yanıtlamaya çalışır. İzleyici kendi adını ve sesini televizyonda duyunca ayrı bir sevinç duyar. Aynı yılda, “TV’de Sinema”nın temelleri atılır. İlk olarak “Hitit Güneşi” gösterilir. Zeki Müren’in baş rol oynadığı “Berduş” filmi gösterilirken elektrik kesilir ve yayın da film de yarıda kalır. İTÜ TV Taşkışla stüdyosunda yayınlarını sürdürürken, yöneticiler de bir yandan yayınların kalitesini artırma çabası içindedir. Bu amaçla 17 Ekim 1959 günü Maçka’daki İTÜ binasının çatısına bir anten dikilmiştir ve gelecekte bu anten sayesinde yayınların teknik kalitesi artacaktır. Ancak, yayınlar hala Taşkışla binasından devam etmektedir…

Kaynak Wikipedia

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “İ. Ü. T. B, Gençlik Tiyatrosu oyuncuları, İTÜ TV stüdyosunda, kendi yazdıkları “Umumi Telefon” oyununu sahnelerken (1954 ?)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*