“Harika çocuk” Kun Arpad (1911)

SEK40.0

Gerlach & Martin Gerlach Junior’ın A366 numaralı, 1911 tarihli, fotografından 300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir PDF belgesi, 20 x 15 cm.

Share

Email

Açıklama

Arka yüzündeki metin: “Zur freundlichen Erinnerungas von Kun Arpad (okunamadı), den 7 febr 1911.” “Dostça bir hatırlatma von Kun Arpad …, 7 Şubat 1911”.

”Adı Arpad Kun ya da macarcada Kun Arpad, Macaristan Avusturya-Macaristan İmparatatorluğu’nun bir parçasıyken Budapeşte’de doğmuş

1901 yılının başlarında ABD’nin her yerinde gazeteler bu ”harika çocuk” kemancıdan sözediyor. Pennsilvanya’nın, Kansas’ın ve Utah’ın küçük gazeteleri bile bu olağanüstü yetenekten sözediyor. 1903’te dokuz yaşındayken Arpad bir gemi yolculuğuyla New York’ta Madison Square Garden’da başlayacak bir angajman için Birleşik Devletler’e gidiyor.

[Bir dizi olumsuz gelişmenin ardından] Hala takdir edildiği ve çalabileceği Avrupa’ya döndüğünde Arpad’ın karpostalları hala gemici giysileri giymeyi sürdürüyor olsa da daha romantik bir görünüme sahip.

1912’de Arpad artık 18’inde ve uzun pantalon giydiğinden eminiz. Almanca yayınlanan ”Kim, Kimdir?” kitabında yeralan adresi Berlin’de. Bu tarihten sonra izini kaybediyoruz. Büyük savaşın ardından hayatta kalabildi mi? Başarılı bir keman solisti olabildi mi? Yetişkinliğine dair her şey gizem içinde.”

Mike Brubaker

(Blogu  temposenzatempo‘dan… Tüm öyküyü -ingilizce- okumak için: ”Kun Arpad – A Violin Prodigy” ve ”Three Boys in Sailor Suits”)

 

Martin Gerlach (baba) (3 Mart 1846’da, Hanau, Almanya’da doğan, 9 Nisan 1918’de ölen) Alman-Avusturyalı oyma baskıcı, fotogrtafçı ve yayıncı.

Martin Gerlach (oğul) (2 Nisan 1879’da Viyana, Avusturya’da doğan, 18 Temmuz, 1944’te ölen) Avusturyalı fotografçı.

Kaynak: Wikipedia

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Personal / Commercial Use

Personal Use, Commercial Use

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Harika çocuk” Kun Arpad (1911)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*