“Hans Sachs’ın 400. doğum yıldönümü”

SEK30.0

300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir imge, PDF belgesi, 24,4 x 33,7 cm.

F. Trost’un özgün çiziminin ardından ahşap oyma baskıdan/ Das Buch fur Alle, 1895, 24,4 x 33,7 cm. (1. Usta şair’in şarkı okulu, 2. Bir oyma baskıya gore 16. Yüzyıl’ın sonlarında Nürnberg’in görünümü 3. Hans Sachs’ın 19. yüzyılın başında yıkılan eski evi, 4. Hans Sach’ın evinin günümüzdeki görünümü, 5. 81 yaşındaki Hans Sachs’ın portresi, 6. Eski Katarina Kilisesi, 7. Marta Kilisesi, 8. Epitalplatz’da Hans Sach anıtı)

 

Share

Email

Açıklama

Hans Sachs (1494.1576) Alman şair ve oyun yazarı. Küçük el sanatçıları için yazdığı şarkı ve şiirleriyle ünlü bir kunduracıdır.

5 Kasım 1494’te Nürnberg’de doğdu. 15 Ocak 1576’da aynı kentte öldü. Bir terzinin oğluydu. 15Değin Nürnberg’de okula gitti. Sonra okumayı bırakarak kunduracı çırağı oldu. 1511’de ustalığa yükseldi ve dönemin geleneği gereğince bütün küçük el sanatçısı ustalar gibi yürüyerek Almanya’yı dolaştı. ”Usta şair” (meistersinger) olan Münihli bir dokumacının yanında küçük el sanatçılarının yazdığı şarkı-şiirler (meistersång) konusunda eğitim gördü. İlk kez Frankfurt’ta ”usta şair” olarak halkın karşısına çıktı. Bir süre Aachen, Osnabrück ve Lübeck’te dolaştıktan sonra Nürnberg’e döndü.

Hans Sanchs’ın 200’ü oyun, 1800’ü iki beyitlik deyiş ve 4275’i şarkı-şiir olmak üzere 6000’i aşkın yapıtı vardır. Bunların tümü 34 ciltte toplanmıştır.

1500’lü yıllarda Nürnberg’de iki yüz elli ”usta şair” yaşamaktaydı. Sachs, çağının hümanist kültür birikimini aydınların düzeyinden el sanatçılarının da anlayabileceği bir düzeye indirmiş, İncil’den öyküleri, dinsel efsaneleri, şövalye destanlarını, kendine özgü, basit ve kaba bir dille halka aktarmıştır. Deyişlerde ise insanın zayıf yanlarını ele alarak okuru eğitmek, öğüt vermek istemiştir. Ama onun edebiyatta asıl başarısı, dinsel kökenli karnaval oyunu (fastnachtsspiel) türünde yazdığı komedilerdir. Türün 15. Yüzyıl’daki diğer örneklerinde görülen açık saçık sahnelerin yerine basit, halkın gülmece anlayışına uygun sahneler koymuş, sonuna da bir ahlak dersi ekleyerek bu komedilere edebiyat değeri kazandırmıştır. Oyunlarının oynanmasıyla da bizzat ilgilenmiş, Almanya’da ilk kez tiyatro sahnesini kullanmıştır.

Kaynak: Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Personal / Commercial Use

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Hans Sachs’ın 400. doğum yıldönümü””

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*