Giorgio Sommer’den 1889 yazında Brüksel Büyük Meydan’daki eski lonca evleri

SEK60.0

24,8 x 32,3 boyutlarındaki karton üzerinde yeralan 22 x 16 cm.boyutlarındaki özgün woodburytype fotograftan 600 dpi çözünürlükte taranmış görsel, PDF dosyası.

Share

Email

Açıklama

Giorgio Sommer (1834-1914), Frankfurt am Main’de (günümüz Almanya’sında) dünyaya gelen 19. Yüzyıl Avrupasının en önemli ve üretken fotoğrafçılarındandır. 1857’den 1888’e kadar aktif olarak ürettiği binlerce görselle, arkeolojik kalıntıları, peyzajları, sanat nesnelerini ve portreleri belgeledi.

Frankfurt’ta eğitiminin ardından, Sommer İsviçre’deki, hükümet için İsviçre dağlarının rölyef fotograflarını bastığı ilk fotoğraf stüdyosunu açtı. 1856’da işini Napoli’ye taşıdı ve daha sonra (1866) Roma’da bir stüdyo sahibi olan Alman fotoğrafçı -Edmondo Behles olarak da bilinen- Edmund Behles ile ortaklık kurdu. Sözkonusu Napoli ve Roma stüdyolarında çalışan Sommer ve Behles, İtalya’nın en üretken fotografçıları haline geldiler.

Sommer’in portfolyosu Vatikan Müzesi’nden, Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nden, Pompei’deki Roma kalıntılarından, Napoli, Floransa, Roma, Capri ve Sicilya’nın sokak görüntüleri ve mimari peysajlarından kareleri içeriyordu. Sommer, Napoli’de gündelik yaşam görüntülerinden oluşan yüzü aşkın fotografı içeren kapsamlı albümü Dintorni di Napoli’yi yayınladı. Nisan 1872’de, çarpıcı fotograflar dizisiyle Vezüv Dağı’ndaki volkanik patlamayı belgeledi.

Sommer ve Behles ardı ardına sergiler açtılar ve çalışmalarıyla çok sayıda onur ve ödüller kazandılar (Londra 1862, Paris 1867, Viyana 1873, Nuremberg 1885). Sommer, İtalya Kralı Victor Emmanuel II’ye resmi fotoğrafçı olarak atandı.

Sommer fotoğrafçılığın her alanında yeraldı. Fotograflarını stüdyolarında ve Avrupa’nın her yanındaki müşterilerine sattı. Daha sonraki yıllarda, kitap resimlemeleri için fotograflar çekmenin yanı sıra kendi albümlerini ve kartpostallarını da üretip, sattı. Sommer, zamanının tüm popüler formatlarında çalıştı: Tek ve ardışık albümler eliyle stüdyo fotografçılığı, stereo kartpostal üretimi ve büyük albüm baskıları (yaklaşık 20 x 25 cm).

Behles’le ortaklığı 1874’te sona erdi ve bundan sonra yalnız çalıştı. Sommer Napoli’de, ikisi Monte di Dio No. 4 ve 8’de, biri Magazzino S. Caterina No. 5’te ve sonuncusu Piazza della Vittoria’da olmak üzere toplam dört ek stüdyo açtı.

Sommer, 1914’te Napoli’de öldü.

Grand Place (Büyük Meydan) veya Grote Markt, Brüksel’in merkezi meydanıdır. Birçok idari bina ve iki büyük yapı, şehirdeki Belediye Binası ve Brüksel Kenti Müzesini içeren Breadhouse (Fransızca: Maison du Roi, Flemenkçe: Broodhuis) binası ile çevrilidir. Meydan, Brüksel’deki en önemli turistik yer ve şehrin simgesidir. Meydan 68×110 metre ölçülerindedir ve 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Kaynaklar: Wikipedia

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Giorgio Sommer’den 1889 yazında Brüksel Büyük Meydan’daki eski lonca evleri”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*