Giorgio Sommer’den 3 Temmuz 1880 gününün Freiburg’u

SEK60.0

24,8 x 32,3 boyutlarındaki karton üzerinde yeralan 4,1 x 6,3 boyutlarındaki özgün fotograftan 600 dpi çözünürlükte taranmış görsel, PDF dosyası.

Share

Email

Açıklama

Giorgio Sommer (1834-1914), Frankfurt am Main’de (günümüz Almanya’sında) dünyaya gelen 19. Yüzyıl Avrupasının en önemli ve üretken fotoğrafçılarındandır. 1857’den 1888’e kadar aktif olarak ürettiği binlerce görselle, arkeolojik kalıntıları, peyzajları, sanat nesnelerini ve portreleri belgeledi.

Frankfurt’ta eğitiminin ardından, Sommer İsviçre’deki, hükümet için İsviçre dağlarının rölyef fotograflarını bastığı ilk fotoğraf stüdyosunu açtı. 1856’da işini Napoli’ye taşıdı ve daha sonra (1866) Roma’da bir stüdyo sahibi olan Alman fotoğrafçı -Edmondo Behles olarak da bilinen- Edmund Behles ile ortaklık kurdu. Sözkonusu Napoli ve Roma stüdyolarında çalışan Sommer ve Behles, İtalya’nın en üretken fotografçıları haline geldiler.

Sommer’in portfolyosu Vatikan Müzesi’nden, Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nden, Pompei’deki Roma kalıntılarından, Napoli, Floransa, Roma, Capri ve Sicilya’nın sokak görüntüleri ve mimari peysajlarından kareleri içeriyordu. Sommer, Napoli’de gündelik yaşam görüntülerinden oluşan yüzü aşkın fotografı içeren kapsamlı albümü Dintorni di Napoli’yi yayınladı. Nisan 1872’de, çarpıcı fotograflar dizisiyle Vezüv Dağı’ndaki volkanik patlamayı belgeledi.

Sommer ve Behles ardı ardına sergiler açtılar ve çalışmalarıyla çok sayıda onur ve ödüller kazandılar (Londra 1862, Paris 1867, Viyana 1873, Nuremberg 1885). Sommer, İtalya Kralı Victor Emmanuel II’ye resmi fotoğrafçı olarak atandı.

Sommer fotoğrafçılığın her alanında yeraldı. Fotograflarını stüdyolarında ve Avrupa’nın her yanındaki müşterilerine sattı. Daha sonraki yıllarda, kitap resimlemeleri için fotograflar çekmenin yanı sıra kendi albümlerini ve kartpostallarını da üretip, sattı. Sommer, zamanının tüm popüler formatlarında çalıştı: Tek ve ardışık albümler eliyle stüdyo fotografçılığı, stereo kartpostal üretimi ve büyük albüm baskıları (yaklaşık 20 x 25 cm).

Behles’le ortaklığı 1874’te sona erdi ve bundan sonra yalnız çalıştı. Sommer Napoli’de, ikisi Monte di Dio No. 4 ve 8’de, biri Magazzino S. Caterina No. 5’te ve sonuncusu Piazza della Vittoria’da olmak üzere toplam dört ek stüdyo açtı.

Sommer, 1914’te Napoli’de öldü.

 

Almanya’nın Güney Batısı’nda bulunan Freiburg im Breisgau (Türkçesi Breisgau’daki Freiburg) Baden-Württemberg eyâletinin dördüncü büyük şehridir. Freiburg bir ilin (Alm. Regierungsbezirk) merkezidir, kendi başına bir ilçedir ve aynı zamanda Breisgau-Hochschwarzwald ilçesinin merkezidir. Almanca’da “frei”, yani serbest kelimesi ile “Burg” (kurulabilirlik, işlenebilirlik) kelimelerinin karşılığı olan “Freiburg im Breisgau” adını alır. Kara Orman’ın Batı yakasından Ren ovasına uzanan Freiburg, ılıman iklimi ile ünlüdür ve Almanya’nın en sıcak bölgesidir. “Üç ülke üçgeninde” (Dreiländereck) olan şehir İsviçre’nin sınırından 60 km ve Fransa’nın 25 km uzağındadır. Komünleri ise Givisiez, Granges-Paccot, Villars-sur-Glâne, Marly, Corminbœuf, Belfaux, Avry, Matran, Guin (Alm. Düdingen) ve Tavel (Alm. Tafers)’dir. Nüfusun yaklaşık %85’inin Fransızca konuştuğu bu kentte büyük çoğunluk Katoliktir.

Kaynaklar: Wikipedia

Yüksek çözünürlüklü görselimizden bir detay.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Giorgio Sommer’den 3 Temmuz 1880 gününün Freiburg’u”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*