Erken dönem İsveç kibrit kutusu etiketi olarak Çinli adam (Chinaman)

SEK50.0

1900’lerin başlarında üretilmiş, değişik renk ve ölçülerdeki özgün İsveç kibrit kutusu etiketlerinden 300 dpi çözünürlükte taranmış,  düzenlenmiş, basılabilir görsel, PDF belgesi,  29,7 x 42 cm.

.

Share

Email

Açıklama

Güvenli kibritler kimyacı ve Gustaf Erik Pasch tarafından keşfedildi ve 1844 yılında İsveç’te patent altına alındı. Bu keşifle, daha önce kullanılan ve büyük tehlike arzeden beyaz fosfor kullanımı yerıne, kibrit kutusunun üzerine yerleştirilen, kibrit çöpünün sürtüleceği ”güvenli” kırmızı fosfor aracılığıyla kibritin alev alması sağlanıyordu.

Johan Edvard Lundström kardeşi Carl Frans Lundström ila birlikte 1845’te Jönköping Kibrit Fabrikası’nda Pasch’ın keşfini geliştirerek uygulamaya başladı. Güvenli kibrit üretimi Jönköping adı eşliğinde uzun süre boyunca, 1800’lerin ikinci yarısı ve 1900’ların başında İsveç’in önde gelen ihracatıydı. Her kibrit kutusu üzerinde yeralan “Sadece kutunun üzerindeki alana sürterek yakın” uyarısıyla üretiliyordu.

1864’te, Jönköping Kibrit Fabrikası çalışanlarından Alexander Lagerman ilk tam otomatik kibrit makinelerini keşfetti. 1912’ye kadar İsveç üç büyük sanayi merkezinde kibrit üretimini sürdürdü: Jönköping, Tidaholm ve Vetlanda’da. 1912’de Kalmarlı mühendis ve sanayici Ivar Kreuger, aile şirketi aracılığıyla Kalmar, Fredriksdahl ve Mönsterås çok sayıda küçük kibrit fabrikasını birleştiren bir ortak makine parkuru ile seri üretime katıldı. 1917’ye kadar bu fabrika ve makine parkurunu genişleten Kreuger sonunda kısa adı STAB olan İsveç Kibrit Anonim Şirketi adıyla kibrit üretimi üzerinde tekelini kurdu.

Sonuçta 1800 sonları ve 1900’ların başında dünyanın her yerine kibrit ihraç eden İsveç aynı zamanda bu ülkelerde kulanılan kibrit kutularına yapıştırılan etiketlerin de seri tasarımcısı ve üreticisiydi.

Kaynak: Wikipedia

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Usage

Ticari Kullanım, Yüksek Çözünürlüklü Dijital Kopyayı Satın Al