“Dixit jacob ego sum primogenitus tuus Esau Comedie de …”

SEK60.0SEK600.0

300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel, PDF belgesi, 41 x 28 cm.

Raffaello’nun çiziminin ardından, Nicolas Chaperon’un bakır oyma baskısından, Raphael’in İncili diye anılan kitaptan: Sacrae historiae acta a Raphaele Urbin in Vaticanis xystis ad picturae miraculum expressa. Nicolaus Chapron Gallus a se delineata et incisa D.D.D. Romae MDCXXXXIX (1649) Petrus Mariette excudit. — Isaak und Esau, Folyo 19, 41 x 28 cm. (sayfa ölçüsü)

Clear

Share

Email

Açıklama

Raffaello (6 Nisan 1483 – 6 Nisan 1520), ünlü İtalyan ressam ve mimar. Raffaello, Raffaello Sanzio, Raffaello Santi, Raffaello de Urbino veya Rafael Sanzio de Urbino gibi isimlerle de anılmıştır. Michelangelo ve Leonardo da Vinci gibi büyük üstatlarla aynı dönemde yaşamıştır.

İtalya’nın Urbino kentinde 6 Nisan 1483’te doğdu. Raffaello, Rönesans hareketlerini, erken gelişmiş becerikli bir genç olarak görmüş, işe on altı yaşında yaptığı “Havva’nın yaratılışı” ve “Trinite” tabloları ile başlamıştır. Raffaello’in babası olan Giovanni Santi de Urbino da ressamlık yapıyordu. Babası 1494 senesinde ölünce Raffaello, kendi evinde dış etkilerden uzak bir şekilde çalışmalarını sürdürdü. Raffaello’in Urbino’daki çalışmalarında Melozzo de Forli, Piero della Francesca ve en çok Pietro Perugino’nun üslûbu görülür.

Raffaello, Floransa’ya gidince kendisini Rönesans’ın içinde buldu. Leonardo da Vinci ve Michelangelo etkisinde kalarak sanatına yenilikler kattı. Floransa’da 1508 senesine kadar yaptığı tabloları “Sistine Madonne” “La Belle Jandinière”, “Madonna of the Chair” ve “Entombmeut”tur. Raffaello, Roma’da Papa II. Julius için çalıştı. Roma’ya geldiği zaman, Michelangelo, Julius’un yaptırdığı Sistine kilisesinin süslemesini çiziyordu. Raffaello, burada ilk olarak Papanın kütüphanesini dekore etti. Çizdiği teolojik, felsefi, lirik tablolarında sükunet; renklerde âhenk; konularda berraklık ve bir bütün ifâde hâkimdir. 37. doğum gününde, 6 Nisan 1520’de, Roma’da öldü. Raffaello, Avrupa’da klasik ressamlığın temelini atmıştır. Michelangelo’dan farklı olarak görünen her şeyi bütün zenginliğiyle tabloya aktarmış, tarihi ve Hristiyanlığa ait dini konulara sadık kalmıştır.

Tabiatla yarışan sanatçının mezar taşında: “Hayatta iken, tabiat, o beni geride bırakacak diye korkardı, öldükten sonra da ben onunla öleceğim diye korktu,” yazmaktadır.

Nicolas Chaperon (Châteaudun, 19 Ekim 1612 — Lyon 1656) Fransız ressam, teknik ressam ve oyma baskı ustası. Paris’te Simon Vouet’in öğrencisi olarak tekniğinde olgunlaştı ve 1642 ile 165151) Nicolas Poussin’in atelyesinde çalıştı.

Pierre Mariette (1603-1657) çağında özellikle oyma baskıların ve kitapların yayıncısı.

Kaynak: Wikipedia

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Usage

Orijinal Baskıyı Satın Al, Yüksek Çözünürlüklü Dijital Kopyayı Satın Al

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Dixit jacob ego sum primogenitus tuus Esau Comedie de …””

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*