“Derin deniz faunası”

SEK40.0

300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir imge, PDF belgesi, 26,3 x 20,2 cm.

Kromolitograf baskıdan, Meyers Konversations-Lexikon (Meyers Encyclopedia), Bibliographisches Institute of Leipzig, geç 1800’ler, 26,3 x 20,2 cm.

Share

Email

Açıklama

Derin Sular ve Yaşamın Sonu

2000 yılında başlayan, 80 ülkeden 2700 araştırmacının katılımıyla 10 yıl süren araştırmalar, deniz canlı türlerinin tümünü belirlemenin olanaksız olduğunu ortaya koydu.

Toplanan milyonlarca örnek sayesinde bilinen 1200 türe ek 6000 tür daha keşfedildi. Araştırmacılar, oksijen ve ışığın çok az olduğu derin okyanus diplerinde birçok canlı türünün yaşadığını farketti. Bunlarla birlikte araştırma sonuçları, deniz canlılarının besin zincirindeki ilk ve en önemli halkasını temsil eden planktonların son 50 yılda %40, en üst halkası olan köpek balıklarının ise (bazı bölgelerde) %99’a varan oranda yok olduğu belirlendi.

Ezber bozan biçimde oksijensiz ve ışıksız ortamlarda yaşayan deniz canlıları, bildiğimiz varoluş için gerekli temel nitelikleri değiştiren bir yargıya geçiş yapmamızın artık gerekliliğini de gözler önüne serdi.

Biz insan soyu olarak, son yüz yıl boyunca geliştirdiğimiz daha çok tüketime dayalı yaşama biçimi ile suların yoğun biçimde kirlenmesine neden olduk. Halen ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde, içinde tehlikeli kimyasal atıkları da barındıran kanalizasyon pislikleri, çoğunlukla hiçbir arıtmaya sokulmadan denizin derinliklerine gönderiliyor. Arıtma olarak bilinen uygulamaların çoğu kaba kirlerin süzülmesinden ibaret…

(Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği’nin web sitesinden, devamı için…)

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Ek bilgi

Personal / Commercial Use

Personal Use, Commercial Use

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Derin deniz faunası””

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*