Bir Caspar Merian haritası: “Novus XVII Inferioris Germaniae Provinciarum Typus” (1659)

SEK150.0

1659’da Frankfurt’ta Caspar Merian tarafından”Topographia Germania Inferioris” kapsamında yayınlanmış , elle boyanmış bakır oyma baskı Birleşik Felemenk Cumhuriyeti (Birleşik Yedi İller Cumhuriyeti) haritasınadan 300 dpi çözünürlükte taranmış görsel. PDF dosyası, 35,3 x 27,7 cm.

Share

Email

Açıklama

Caspar Merian (doğumu 13 Şubat 1627 Frankfurt, ölümü 12 April 1686 Waltha Kalesi, Batı Frizya) Barok Çağ’ın en önemli topografik bakır oyma baskıcılarından ve yayıncılarındandır. Basel kökenli Merian ailesinin Frankfurt kolundandır.

Yaşamı ve eserleri
Caspar Merian, bakır oyma baskı ustası Matthäus Merian’ın (1593-1650) öğrencisi ve oğludur. Babasının bir çalışanaı olarak  geçici olarak Paris and Nuremberg’de çalıştı.

Babasının ölümünün ardından, kardeşi Matthäus ile birlikte Frankfurt basımevinin işletmesini devraldı. Birlikte babalarının temel eserleri Topographia Germania Inferioris ve Theatrum Europaeum’un yayınını sürdürüp, yanı sıra birçok başka gravürü yayınladılar.

Merian 1672’de sağlık sorunlarıyla Wertheim’de emekli oldu. 1677’de Batı Frizya’ya taşınarak, ölümüne değin radikal protestan topluluk Labadistlere katıldı. 1685’te yarı kardeşi Maria Sibylla Merian da (1647-1717) iki kızıyla birlikte onunla birlikte Waltha Kalesi’nde yaşamaya başladı.

Kaynak: Wikipedia

 

Yüksek çözünürlükte taradığımız görselden bir detay.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Bir Caspar Merian haritası: “Novus XVII Inferioris Germaniae Provinciarum Typus” (1659)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*