Birinci Dünya Savaşı’ndan “resmi” fotograflar

SEK100.0

Dört ayrı özgün fotografın 300 dpi çözünürlükte taranmasıyla elde edilen görseller, PDF dosyaları, her biri 22,5 x 17,8 cm.

Share

Email

Açıklama

Öykü: İngiliz Ordu Komutanlığı 1916 yılı başlarında Batı Cephesi’nde kurumsal askeri kaynaklarını seferber ederek büyük ölçüde bilgilendirme ve propaganda fotoğrafları çekecek bağımsız bir inisiyatif oluşturdu.
Savaşın en önemli sahnesi olan Batı Cephesi’ne dair hem yazılı, hem görsel bilgilendirme sıkı kontrol altındaydı. Sıradan gazetecilerin titizlikle dışlandığı, yorumcuların, fotografçıların, sinemacıların ve diğer ”savaş sanatçılarının” büyük kurumsal etkinliklerle biraraya getirildiği bir yerdi Batı Cephesi. Kurumsal olarak seçilen ve sayıları bir düzineyi bulmayan resmi fotoğrafçılar, İngiliz ve Sömürge güçleri ile birlikte görev yapmış, sayılarının azlığına rağmen, etkileyici bir iş çıkarmışlardır.
İngiliz Ordusu resmi olarak 1916 ve 1917 yılında Batı Cephesi’nde faaliyetlerini belgelemek üzere sadece iki fotoğrafçı kullanmıştır: Teğmen Ernest Brooks Batı ve İtalyan Cephesinde 1916 yılı Haziran ayından, ​savaşın sonuna kadar dönüşümlü olarak çalışmıştır. Öncesinde bir basın fotoğrafçısı olan Teğmen John Warwick Brooke 1916 yılı Temmuz ayından ikinci resmi fotografçı olarak atanıp Brooke ile birlikte Cephe’de yerini aldı. Fotografçıların ikisi de kendilerinden istenen işi hakkınca yapmak için son derece sıkı bir biçimde çalıştı. Fotografları, Mart 1917’de alınan kararla Kraliyet Savaş Müzesi arşivinin kalıcı bir bölümünde yeralmaya başladı.

Foto 1:

Üretim: Associated Illustration Agencies Ltd. (Corporate Entity), London (England) (Place of occurrence)
Typed inscription on verso reads: “Official photograph issued by Associated Illustrated Agencies, Ltd, St. Mary’s Chambers, 161a, Strand, London, W. C. 2 Please acknowledge “British Official” – Crown Copyright reserved, For publication on or after….”.
Açıklama: Arkasında yeralan daktilo ile yazılmış İsveççe resimaltı: Fransa’da İngiliz Cephesinden: Posta siperlere ulaşır. Bir İskoç alayındaki askerler, gelen mektupları, arkadaşlarından teslim alırken.

Foto 2:

Üretim: Damga üzerinde: “Passed for W, …, W, 4 600 Transmission Abroad”.
Typed inscription on verso reads: Official photograph issued by the Press Bureau. Distributed by The Central Press Photos Ltd.
Açıklama: Arkasında yeralan daktilo ile yazılmış İsveççe resimaltı: Batı Cephesinde bunun gibi top mermisi kovanlarından oluşan daha binlerce tepe yeralır.

Foto 3:

Üretim: Damga üzerinde: “… 4515 Transmission Abroad”.
Açıklama: Arkasında yeralan daktilo ile yazılmış İsveççe resimaltı: İngiltere’den: Karavana taşıyan trenler depolardan ayrılıyor.

Foto 4:

Üretim: Damga üzerinde: “Official Photograph Issued for Press Bureau by “Topical”
Topical Basın Ajansı yirminci yüzyılın ilk yarısında bir İngiliz fotoğraf ajansı olarak etkindi. [Wikipedia]
1903 yılında kurulan, Londra’da bulunan fotoğrafçıların oluşturduğu ekip, 1929 yılında başarısının zirvesine çıkmış ve 1.500’e yakın temsilcisiyle satışlarını dünya çapına yaymıştır. Topical için çalışan tanınmış fotoğrafçılar içinde Birinci Dünya Savaşı’nın ilk resmi İngiliz fotoğrafçılarindan John Warwick Brooke da vardı.
Açıklama: Arkasında yeralan daktilo ile yazılmış İsveççe resimaltı: “İngiliz Batı Cephesi’nden: Tommy’ler bir sığınakta. Duvarda içlerinden birinin yaptığı resim görünüyor. (Fotografta sığınaktaki ingiliz askerlerini ve arkalarında yeralan, alman askerini tekmeleyen bir ingilizi tasvir eden duvar resmini görüyoruz .)

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Birinci Dünya Savaşı’ndan “resmi” fotograflar”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*