Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak dansediyor (80’li yıllar)

SEK95.0SEK475.0

36 mm negatif filmden 3200 dpi çözünürlükte taranarak elde edilmiş 4660 × 3001 ve 3037 × 4678 piksel boyutlarında, basılmaya hazır iki dijital görsel.

 

Clear

Share

Email

Açıklama

“…1987 yılı Eurovision şarkı yarışması Türkiye finallerinde Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak’ın bir şarkıyı birlikte söyleyerek yarıştıklarını gördüğümüzde şaşırmadık. Çünkü onları nicedir tanıyor, isimlerini biliyorduk. Onlar Sezen Aksu’nun vokalistleriydi.

Yengi ve Kolçak “Güzel Şeyler Söyle” adlı şarkıyla Eurovision’da derece kazanamadı ama aynı yılın yaz aylarında düzenlenen 2. Kuşadası Altın Güvercin yarışmasında “Yeniden” adlı şarkıyla birinci oldular. Hemen ertesi yıl, bu defa Antalya Akdeniz Akdeniz şarkı yarışmasında “Portakal Çiçeği” adlı şarkıyla, yine ikili olarak bir birincilik daha kazandılar. 1989’da ise bu defa Aşkın solo olarak katıldığı Çeşme uluslararası müzik festivalinde birinci oldu.

Tüm bu yarışmalar zinciri boyunca gazete ve dergilere hep Harun Kolçak’la birlikte haber olan, “Aşkın ve Harun” ikilisi olarak anılan Yengi’nin bu son yarışmada tek başına boy göstermesi boşuna değildi. Nitekim kısa bir süre sonra, 1990 yılının Şubat ayında Aşkın Nur Yengi “Sevgiliye…” adı verilmiş ilk albümüyle profesyonel müzik kariyerine adım atacaktı…”

Kaynak: Aşkın Nur Yengi resmi fan sitesi

Aşkın Nur Yengi, (d. 3 Temmuz 1970, İstanbul), Türk şarkıcı ve oyuncu.

Hayatı
İlköğrenimini Erenköy İlköğretim Okulu’nda tamamlayan sanatçı İstanbul doğumlu olup ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda çello öğrencisi olarak başlamış, 11 yıllık öğrenim sürecinden sonra mezun olmuştur.

Kariyeri
1981-1989: İlk yılları
Ortaöğrenimine devam ettiği sıralarda 1981 yılında Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu’nun vokalisti olarak çalışmaya başladı. 1987 yılında Harun Kolçak’la birlikte Grup Periyod adıyla “Güzel Şeyler Söyle” adlı şarkıyla Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finalleri’ne katıldı. Aynı yıl Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda “Yeniden” ve 1988 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Portakal Çiçeği”, sonraki yıl Çeşme Müzik Festivali’nde “Artık Hiç Ağlama” adlı şarkılarla uluslararası platformlarda birincilik ödülleri kazandı.

1990-1999: Doksanlar
1990 yılında yayınlana Sevgiliye adlı ilk albümü ile beğeni toplayıp büyük satış rakamlarına ulaşarak 90’ların ilk başarılı şarkıcısı olarak adını duyurdu. Sonraki yıllarda çıkardığı albümlerinin tanıtımı için yurt dışında birçok ülkeye turneye çıktı. Malta ve Birleşik Krallık’ta albümünde yer verdiği şarkıları için müzik klipleri çekti. 2007 yılında ise Sevgiliye, Hesap Ver, Sıramı Bekliyorum ve Karaçiceğim albümlerinden seçilmiş 13 şarkılık toplama albümü Aşk’ın Şarkıları’nı yayınlandı.

Müzik albümlerinin yanı sıra değişik projelerde de yer alan sanatçı 1980’li yıllardan bu yana birçok reklam müziği seslendirdi. 1994 yılında Kurtuluş adlı televizyon dizisinde Atatürk’ün akrabası Fikriye Hanım’ı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı. 2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “Kadıncıklar” adlı oyunda tiyatro sahnesiyle tanıştı. Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte Olacak O Kadar adlı güldürü programında rol aldı ve programın müzik direktörlüğünü üstlendi. Cesur Kuşku ve Bayanlar Baylar adlı dizilerde rol alan Yengi, Zeki Alasya ve Mehmet Ali Erbil gibi oyuncularla birlikte Ömercik filminde rol aldı. Bir dönem Rafet El Roman’la konserler verdi.

Sezen Aksu’nun büyük desteğini alan şarkıcı çok başarılı olmuştur. “Ayrılmam” adlı şarkısı Levent Yüksel ve Kargo tarafından yakın tarihte yeniden yorumlanmış fakat ikisi de orijinal kaydın başarısını elde edememiştir. Yine Aşkın Nur Yengi TRT için hazırlanan Türkiye’nin ilk halk oyunu yarışması Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması’nın jüri üyeliğini Müjde Ar, Ahmet Demirbağ ve Yavuz Bingöl ile birlikte yaptı.

Özel hayatı
Aşkın Nur Yengi, Haluk Bilginer’le 2006 da evlendi ve bir kız çocuğu annesidir. 2012 yılında çift boşanma kararı almış ve tek celsede boşanmıştır.

Kaynak: Wikipedia

Harun Emin Kolçak (15 Temmuz 1955, İstanbul – 19 Temmuz 2017, İstanbul) Türk şarkıcı ve şarkı yazarı. Sinema sanatçısı Eşref Kolçak’ın oğluydu.

Hayatı ve Kariyeri
1955-1977: İlk deneyim
1955 yılı İstanbul doğumlu sanatçı Saint Benoit’da eğitimini sürdürdüğü sırada müzik çalışmalarına o yıllarda bas gitar çalarak başlamış, içindeki müzik tutkusu artınca sinema sanatçısı olan babası Eşref Kolçak’la konuşarak eğitimini yarım bırakmış ve profesyonel müzik çalışmalarına başlamıştır. İlk çalışmalarına rock müziğin babası olarak tanınan Erkin Koray’la başlamıştır. 1977’de Erkin Koray’ın çıkardığı Tutkusu albümünde bas gitar çalmıştır.

1978-1990
Silahlıpoda Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında bas gitarist olarak katılan Kolçak, askerlik dönüşü caz müziğe yöneldi, Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi müzisyenlerle çalıştı ve müzikal deneyimini arttırdı. Daha sonra Onno Tunç’tan, orkestrasına katılması için teklif aldı. Bu vesileyle tanıştığı Sezen Aksu’nun teşvikiyle şarkı söylemeye başlayan Kolçak 7 yıl boyunca Onno Tunç Orkestrası`nda bas gitaristlik, vokalistlik ve solistlik yaptı. Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile birlikte yaptığı düetler ile Kuşadası “Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması” ve Antalya “Akdeniz Akdeniz Müzik Yarışması” adlı şarkı yarışmalarında ödüller aldı. Bu dönemde Nilüfer, Sezen Aksu ve Zerrin Özer albümlerine geri vokal yaptı.

1991-2017
1992’de Onno Tunç’un prodüktörlüğünü yaptığı Beni Affet albümü ile büyük çıkış yakaladı. Sezen Aksu’nun da sözlerinin bulunduğu bu albümdeki “Gir Kanıma” şarkısı ile Harun Kolçak bir patlama yaşayan Türk popuna adını yazdırdı. Albümdeki şarkıların çoğunun sözünü ve müziğini yapan Kolçak, başka sanatçılara da pek çok eser vermiştir. Aynı sene çıkan Emel albümü Faka Bastın, iki adet Kolçak eseri içermekteydi. 1993 yılının sonlarına doğru Kolçak, ikinci albümü En Büyük Aşk’ı yayınlandı. Bu albümde Kolçak, İskender Paydaş ile çalışmayı seçti. 1994 yılında Bendeniz ile çalışan Kolçak, sanatçı ile “Biz” adlı bir single yayınladı ve Bendeniz II albümüne geri vokal yaptı. Aynı yıl klibi ile dikkat çeken Emel şarkısı “Korkuyorum”u besteledi.

1995 yılında hem plak şirketini değiştiren hem de bıyığını kesip saçını uzatarak yeni bir imaj yaratan Harun Kolçak, Yanımda Kal albümünü çıkardı. Sanatçı, bu albümde de Paydaş’la çalışmayı sürdürdü. 1996’da Litvanya’da 13 ülkenin katıldığı “Müzikos Festivalis 96”da “Müptelayım Sana” şarkısı ile “En İyi İkinci Şarkıcı” seçildi. 1998’de dördüncü albümü Teslim Oldum’u yayınladı. Yine İskender Paydaş ve Eser Taşkıran ile çalışan sanatçı, bir süreden sonra tekrar bir Sezen Aksu şarkısında Aşkın Nur Yengi ile düet yaptı.

2000’li yıllara yeni bir müzik şirketine geçerek başlayan Kolçak, beşinci albümü Yaşasın’ı çıkardı ancak albüm pek fazla ses getiremedi. Bu albümden sonra bir süre müzik anlamında sessiz kalan Kolçak, 2004’te Ünlüler Çiftliği adlı reality show’a katıldı. Yalancı Yabancı adlı bir TV filminde oyunculuk denemesi yaptı. 2006 yılında müzik dünyasına Müzisyen albümü ile döndü. Sezen Aksu’nun prodüktörlüğünü yaptığı albümde Kolçak, Mustafa Ceceli ile çalıştı. Bu dönemde kişisel gelişime ve din araştırmalara ağırlık veren sanatçı aynı yıl “Kahin Aziz Malachy’ye Göre Papalığın Sonu” adlı bir kitap yazdı.

Kolçak, 2012’de yeni parçalardan oluşan son albümü Yeniden Doğuyorum’u çıkarmıştır. Ekim 2013’te Harun Kolçak & Rock Off isimli projeye başladı. Kolçak, Can Güney, Yusuf Tunceli ve Orkun Gezer’in bulunduğu grup ilk performansını Okan Bayülgen’in Makina Kafa adlı programında sergiledi.

2016’da yorumculuğunun 25. yılı şerefine 14 şarkısını çoğunluğu yeni jenerasyondan olan şarkıcılar ile düet olarak tekrar yorumladığı Çeyrek Asır projesini yayınladı. Albüm büyük bir ilgi gördü ve Kolçak uzun bir aradan sonra tekrar listelere taşıdı. Ölümünden önce Çeyrek Asır’ın ikincisi ile çalışmalara başlasa da albüm Kolçak’ın ölümü ile proje aşamasında kaldı. 11 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen 44. Pantene Altın Kelebek ödülünü kazandı. Ödülü kendi adına babası Eşref Koçak aldı.

Hastalığı ve ölümü
Harun Kolçak, 2010 yılında bir süredir prostat kanseri ile mücadele ettiğini sevenlerine açıkladı. 2014 yılında prostat kanseri nedeniyle ameliyat geçirdi. “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle hastalığıyla nasıl mücadele ettiğini açıklayan Kolçak, kanseri maneviyatı ile yendiğini ve bu esnada alkali diyeti yaptığını söyledi.

22 Haziran 2016 Çarşamba günü Harun Kolçak’ın hastalığı yeniden nüksetti. Acil olarak hastaneye kaldırılan Harun Kolçak yeni bir ameliyat geçirdi. Yoğun bakımda tedavi altına alınan sanatçının yakın dostları tarafından Harun Kolçak’ın bilincinin açık olduğu fakat sadece gözüyle tepki verebilmekte olduğu bildirildi. 8 Temmuz’da yoğun bakımdan çıkan Kolçak, sağlığına tekrar kavuştu. Temmuz 2017’de hastalığı nedeniyle tekrar hastaneye kaldırılan sanatçı, yapılan müdahelelere rağmen 19 Temmuz 2017 akşamı tedavi gördüğü Maslak Acıbadem Hastanesi’nde 62 yaşında ölmüştür. Cenazesi Teşvikiye Camii’nden kaldırılarak Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan aile mezarlığında defnedilmiştir.

Kaynak: Wikipedia

Ek bilgi

Archives

, ,

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Aşkın Nur Yengi ve Harun Kolçak dansediyor (80’li yıllar)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*