Axel Malmström’den bir eviçi fotografı (1924 baharı, Kungsör, İsveç)

SEK40.0

Axel Malmström’ün 18. 03. 1924 tarihli, kartpostal olarak basılmış 13,2 x 8,7 cm. ölçüsündeki eviçi fotografından, 300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel, PDF dosyası, 28 cm x 17,7 cm.

Share

Email

Açıklama

Axel Valentin Malmström, 13 Ocak 1872’de Linköping’de doğup, 7 Haziran 1945’te Stokholm’da ölen isveçli fotografçı, ülkenin en ünlü basın fotografçısıdır.

Malmström Stokholm’e 1894’te taşındı. Tipograf olarak çalışırken fotografla sadece bir hobi olarak ilgileniyordu. 1901’de karısı ve kızını bir tekne kazasında kaybetmesinin ardından mesleğini değiştirerek fotografçı oldu. Ulvsunda gölünde baöina gelen tekne kazasınının fotograflarını haftalık dergi ”Hvar 8 dag”da (Her 8 gün) yayınlayarak bu dergiyle uzun sürecek işbirliğine başladı.

Malmström, kendi kendinin öğretmeni olduğu fotografçılık kariyerinde, kendiğiliğinden, kolay, günlük, özellikle kentteki 1. Paylaşım savaşı öncesi ve sonrası fakirliğe odaklandığı Stokholm kareleriyle zamanın bugüne kalan en önemli belge fotograflarını çekmiştir. Bunlar, yemek kuyruklarını, sokağın şamatasını ve gösterilerini, özetle şehirdeki kaygıyı belgeleyen karelerdir.

Malmström, 1912 Stokholm Olimpiyatları’nı belgeleyen üç resmi fotografçıdan biridir. Üretiminin büyük bir bölümü, gündelik İsveç, Krallık Ailesi sahneleri, ünlülerin cenaze törenleri, sergiler ve yangınlar, trafik kazaları ile diğer dramatik sokak görüntülerinden oluşur.

1930’a kadar faaliyetini sürdüren atelyesini 1902’de kurdu. 1905’in bir Mart akşamı Slussen yokuşunda çektiği devrilen bir atlı tramvayın röportaj fotografları İsveç’te dışarda çekilen ilk flaşlı fotograflardır.

Malmström 1910’lu yıllarda Sosyal Demokrat Parti’nin günlük gazetesinin (Social-Demokraten) ilk fotografçısı oldu. Büyük ihtimal, gazetenin şef redaktörü Fredrik Ström’ün verdiği bir ipucuyla 13Nisan 1917’de Stokholm Garı’nın önünde çektiği, Lenin’i, karısı Nadezjda Krupskaya ve isveçli sempatizanları Ture Nerman, Carl Lindhagen, Kata Dalström’le birlikte gösteren fotografla uluslararası üne kavuştu. Onları belgelemeyi şimdi yıkılan, Drottninggatan 42-44 numaradaki Hotel Regina’da sürdürdü.

1925 Ocak ayında Vasagatan-Kungsgatan kavşağına dikilen İsveç ve Stokholm’ün ilk trafik işiklarını belgeledi. Axel Malmström’ü, 1915 yılında Gärdet’de düzenlenen 1 Mayıs gösterilerinde oğlu Victor’un kasketiyle gölgelediği kamerasıyla çekim yaparken gösteren foto çok bilinir.

Victor Malmström, 1910’lu ve 1920’li yıllarda babasının kesintisiz yardımcılığını yapmış, ideallerini paylaşmıştır. O yüzden onun katkılarını babasınkinden ayırmak çok zordur.

Kaynak: Wikipedia

Kartpostalın arka yüzü.
Yüksek çözünürlükte taranmış görselimizden bir detay.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Axel Malmström’den bir eviçi fotografı (1924 baharı, Kungsör, İsveç)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*