Ulrik Tersner’in gözüyle Älvkarleby şelalesi (1825)

SEK120.0

Ulrik Thersner’in 1825 tarihli renkli aquatint (bakır levhayı asitle yedirme tekniği) baskısı “Elfkarleby vatten-fallen”den 300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir görsel, PDF file, 21,5 x 15,5 cm.

Share

Email

Açıklama

Älvkarleby şelalesi şimdi İsveç Uppsala kentinde Dal Nehri’nde Älvkarleby elektrik santralinin olduğu yerde geçmişte varolan şelalenin adıdır. Dal Nehri, merkez İsveç’te bulunan Dalarna bölgesinin kuzeyinden akan ve Uppland bölgesinin kuzeyinden Baltık Denizi’ne dökülen bir nehir olup kuzeydeki Österdal ve Västerdal adlı iki nehrin birleşmesiyle oluşur. İki nehir Djurås yakınlarında birleşirler. Nehir 520 kilometreden daha uzun olup, İsveç’in en uzun üçüncü nehirdir. Nehrin üzerindeki hidroelektrik potansiyeli 1420 megawatt kadar olup, bu potansiyelin üçte ikisinden yararlanılmaktadır.

Ulrik Thersner, asker, çizer. Finlandiya Kurkslett’te 2 Nisan 1779’da doğdu. Ailesi: Rahip Mikael Thersner ve Johanna Dorph.
Thersner’in asked kariyeri data yeti yaşındayken 1788-90 Rus Savaşı’na katılan gemilere tayfa olarak alınmasıyla başladı. 1794’te Donanma’da çavuş, 1799’da asteğmen, 1804’te Göteborg Bölüğü’nde istihbarat subayı, ardından Bohuslän’de hidrografik ölçümlerden sorumlu subay oldu. 1808’de Harita Genel Komutanlığı’nda teğmen olduktan sonra 1808-09 savaşında birçok askeri operasyona katıldı, 1810’da yüzbaşı oldu ve İsveç ve Rusya arasındaki sınır birliklerinde görev aldı. !813-14 Savaşı’nda birçok hizmetlerde bukunduktan sonra Arazi Ölçüm Tugayı’nda binbaşılığa terfi etti ve 1815-17 yılları arasında Skåne’de arazi ölçümlerine katıldı. 1825’de yarbayken Ordu’dan ayrıldı.

”Geçmişin ve bugünün İsveç’i”
Thersner, Skåne’de bir dizi malikanenin desenini yaparken 1816 yılında bir başka asker sanatçı Eric Dahlberg’in 17. Yüzyıl’da, tüm İsveç’i, geçmişi ve o günüyle pafta pasta muhteşem baskılarla sergilediği büyük eseri ”Suecia Antiqua et Hodierna”nın (Antik ve Zamanın İsveç’i) paftalarını yenilediği bir eseri yayınlamaya karar verdi. 1817’de yayınlamaya başladı. Carl Fredrik Akrell desenleri oyup aquatintle (bakır levhayı asitle yedirme tekniği) basıyordu. Ardından Wilhelm Maximilian Carpelan da yayına katıldı. Skåne bölgesi 1823’te tamamlandı, Östergötland’a 1820’de ve Uppland ile Södermanland’a 1824-25 yıllarında başlandı. Bütün paftaların metnini bizzat Thersner yazıyordu.

Thersner’in ölümüyle, due kalan karısı Anna Gustava hiçbir kamu yardımı almadan kocasının arkadaşlarıyla birlikte işi devraldı. Michael Gustaf Anckarsvärd yayını litografik baskılarla 1843’e radar sürdürdü. Ever Thersner’in kısmen desenlerini temel alarak kısmen de Anckarsvärd ve diğer katılımcıların desenlerini temel alarak dürdürüldü. Genellikle Anckarsvärd’in işlerinin niteliğinin Thersner’den üstün olduğu düşünülür. 1843’te Thersner’in klızı, Thora Thersner (1818-1867) eserin yayınını devraldı. ve ölümüne kadar sürdürdü. Thora Thersner kendi desenlerini litograf basıyordu. Onun zamanında Närke bölümünün baskıları sürdürüldü ve bitirildi. Thore Thersner’in ölümüyle 91 ayrı kitapçık ve metinleriyle birlikte toplam 364 pafta tutuyordu. Eser, toplam olarak 682 isveç kronu ve 50 öreye, zamanın İsveç’inde bir edebi eser için en yüksek gidere maloldu.

Kaynak: Wikipedia, Nordisk Familjebok (1919)

 

Taradığımız yüksek çözünürlüklü görselin bir detayı.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Ulrik Tersner’in gözüyle Älvkarleby şelalesi (1825)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*