Ahu Tuğba’nın erken dönemlerinden, benzersiz bir portresi

SEK90.0SEK600.0

12 x 18 cm. boyutta yedi basılı siyah beyaz fotograf kartından 800 dpi çözünürlükte taranarak elde edilmiş, basılmaya hazır dijital görsel.

 

Share

Email

Açıklama

Ahu Tuğba (d. Canan Tuğba Çetin, 13 Ağustos 1955, İstanbul), Türk sinema oyuncusu.

İstanbul Yeşilköy’de varlıklı bir ailenin tek çocuğu olarak doğmuştur.

Maçka İlkokulu’nu, Atatürk Kız Ortaokulu’nu bitirdi. Daha ortaokuldayken yönetmen Metin Erksan‘ın Beyoğlu’nda gezerken görüp film çekme teklifi ile sinema hayatı başladığı söylenir. Liseyi İstanbul Amerikan Robert Lisesinde okudu. Sonra da Kanada’da Concordia Üniversitesi’nin İngiliz Dili bölümünde okudu ancak bitiremeden döndü.

80’li yıllarda Türk sinemasının seks sembollerinden biri olmuştur. Genellikle hayat kadını, uyuşturucu bağımlısı fakat kalbi temiz karakterleri canlandırmıştır. Erkekçe dergisine pozlar vermiştir. 1984 yılında sahneye çıktı ve 30 kişilik grubuyla şov yaptı.

Ahu Tuğba, Osmanbey’de Guantenamera adlı gece kulübünün sahibidir.

2004 yılında ATV’de yayınlanan “Ünlüler Çiftliği” yarışma programına katıldı.

Ahu Tuğba, 10 kere evlenmiştir. Sırasıyla:
1973 yılında daha 14 yaşında iken okul arkadaşı ile evlendi kısa sürede boşandı.
1980’de Nafiz Kavi ile evlendi, bir yıl sonra ayrıldı.
1981 yılında Mustafa Ulusoy ile evlendi. 1983 yılında boşandı.
1984 yılında Süha Kutlu ile evlendi.
13 Mayıs 1988 tarihinde Osman Soyer ile evlendi. Ekim 1988’de boşandı.
Enis Karaduman ile evlendi.
Mete Has ile evlendi.
1991 yılında Fransız Pascal Levaseur ile evlendi. 22 Nisan 1992 tarihinde boşandı.
1991 yılında Arnavut asıllı Amerikalı doktor Timmy Alejtanij ile yaptığı evliliğinden “Ahu Anjelik” adında 1992 doğumlu bir kız çocuğu vardır. 2010 yılında boşandı.
2010 yılında İzmirli varlıklı biri ile evlendi.

Maksim Gazinosu, 28 Ekim 1961 tarihinde Taksim Sineması’nın bitişiğinde açılan, gösterişli dekorları, mutfağı ve müziği ile bilinen bir gazinodur. Sahibi Fahrettin Aslan’dır. Hamiyet Yüceses, Müzeyyen Senar, Adnan Şenses, Zeki Müren, Gönül Akkor, Bülent Ersoy, Sezen Aksu, Muazzez Abacı, Emel Sayın, Behiye Aksoy, Esengül, Gönül Yazar, İbrahim Tatlıses, Seçil Heper, Ajda Pekkan, Gökben, Harika Avcı, Ahmet Özhan, Seda Sayan, Sibel Can, Hülya Avşar, Petek Dinçöz ve Recep Kaymak gibi pek çok sanatçı ilk kez büyük kitlelerle buluşup “Taksim – Büyük Maksim”, “Caddebostan”, “Taşlık”, “Bebek” gibi İstanbul’un belli başlı noktalarında hizmet vermiştir. Son assolisti ise Petek Dinçöz’dür.

Günümüzde Taksim Büyük Maksim’in yerinde otopark, Caddebostan Maksim’in yerinde 3M Migros market, Taşlık Maksim’in yerinde ise bir otel vardır.

Kaynak: Wikipedia

Alıntı:

ŞÖHRETLER GÖZALTINDA

“… Yolları Ankara’da kesişenler de vardı…

Türk Hava Yolları’nın 18 Haziran 1984 tarihli, “TK 158” sefer sayılı uçağı, İstanbul Yeşilköy Havaalanı’ndan kalkıp Ankara Esenboğa Havaalanına indiğinde, saatler 18.35’i gösteriyordu.

İç hatlar terminalinde bekleyen gazeteciler, terminalin çıkışına doğru koşmaya başladılar. Aynı anda, hızla hareket eden 4 otomobil de uçağa yanaştı. Otomobillerden ikisi, dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın eşi Semra Özal ve eşyaları için gelmişti.

Öteki iki otomobil, uçağın arka kısmına yaklaştı. Uçaktan inen, iki çekici kadın ve kadınsı hareketleriyle dikkati çeken bir erkek, otomobillerden birine binip hızla pistten uzaklaştılar. Gazeteciler donakaldılar. Tek bir kare fotoğraf bile çekememişlerdi…

Ahu Tuğba, Oya Aydoğan ve Şakir Şener sorgulanmak üzere, kaçakçılık İstihbarat Harekât Daire Başkanlığı’nın, Ankara Karanfil Sokak’taki merkezine getirildiler.

İlk önce Ahu Tuğba’nın sorgusu yapıldı…
Adınız soyadınız: Canan Tuğba Çetin.
Boyun: 1.72. Kilon: 59. Ten rengin: Kumral. Saç rengin: Sarı.
Göz rengin: Yeşil. Alametlerin: Sağ kolda kesik izleri…

Hayat Hikâyen: “13 Ağustos 1959 yılında İstanbul Yeşilköy’de dünyaya geldim. 6 yaşıma kadar burada oturduk. Babam ile annem ayrıldı. Bu nedenle birkaç kez intihara kalkıştım. Maçka İlkokulu’nu, Atatürk Kız Ortaokulu’nu bitirdim, Amerikan Kız Koleji’ni terk ettim. İlk artistliğe heves etmem, 16 yaşında başladı. Beyoğlu’nda gezerken, yönetmen Metin Erksan beni görmüş ve beğenmiş. Film çevirme teklifi yaptı. İlk filmimin adı Seylan’dı. İkinci filmim Anter’i çevirirken, Süzer Otobüs firmasının sahibinin oğlu Hüseyin Süzer ile nişanlandım. Bu arada çocukluk arkadaşım Ulusoy Firması sahibinin oğlu Mustafa Ulusoy ile yakınlaştık. Nişan yüzüğünü atarak onunla evlendim.

– Mustafa Ulusoy’la hep gece kulüplerine giderdik. Burada homoseksüel Şakir Şener ile tanıştım. Kendisi Mine Mutlu’nun menajeriydi. Yani onu erkeklere satıyordu. Ulusoy Ailesi’nin beni istememesi yüzünden iki yıl sonra eşimle ayrıldık. Zaten ayrılmam için Dündar Kılıç’ın adamları beni hep tehdit ediyorlardı.

– Mustafa Ulusoy’dan ayrıldıktan sonra Şakir Şener beni Nafiz Kavi ile tanıştırdı. İki yıl onunla birlikte olduk. Sonra gazinocu Osman Kavran’ın oğlu Mahmut Kavran ile flört ettim. Şakir beni, Mehmet Aşıcıoğlu ile tanıştırdı. Beraber olduk. Deli dolu biri olduğu için Mehmet’ten ayrıldım. Mete Has ile birlikte oldum. Maksim Gazinosu’nda çalışmaya başladım. Bir ara ABD’de doktorluk yapan ağabeyim Yekdağ Ergun’un yanına gittim. Döndüğümde Ankara Başkent Gazinosu’nda çalışmaya başladım. Armatör Osman Ayanoğlu polislerin beni aradığını söyleyince, önemsemedim, Fransa’ya gittim. Döndüğümde Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık İstihbarat Harekât Daire Başkanlığına bağlı Narkotik Şube elemanlarınca İstanbul’da gözaltına alınıp buraya getirildim.

– Burada öğrendiğime göre, uluslararası uyuşturucu madde ve silah kaçakçısı olan Behçet Cantürk ve Avni Musullulu ile yaptığımız Antalya gezisini anlatmam isteniyordu.

– Olay şöyle oldu: O zaman birlikte olduğum Nafiz Kavi ile Antalya’ya gitmeyi istedik. Ancak Nafiz’in işi çıkınca, ben de menajerim Şakir Şener ile gittim. Talya Oteli’ne yerleştik, Havuz başında otururken Ermeni uyruklu olduğunu bildiğim, Sarıyer’de balık lokantası ve gazinosu olan Uğurcan Elmas’ı gördüm. Arkadaşlarıyla yat gezisine çıkacaklarını söyleyip bizim de katılmamızı istedi. Kabul ettik. Daha önce gelip Talya Oteli’ne yerleşen Beyhan Baysal da bizimle beraberdi. Onu da çağırdık. Yata bindiğimizde Behçet Cantürk, Avni Musullulu ve Bedri İstanbullu ile tanıştırıldık. 2- 3 saat dolaştık. Bizi akşam yemeğine davet ettiler. Bu arada, benim Antalya’da olduğumu öğrenen Oya Aydoğan Talya Oteli’ne geldi. Buluştuk. Onu da akşam yemeğine götürdüm. Oya Aydoğan, Beyhan Baysal, Şakir Şener, ben ve isminin Serpil olduğunu bildiğim bir bayanla lokantaya gittik. Behçet Cantürk ve Avni Musullulu bana yatta ve lokantada hep kur yaptılar. Avni, 30 gemisinin olduğunu, Behçet Cantürk ise aşiret reisi olduğunu, müteahhitlik yaptığını anlattı. Avni, eğer kabul edersem yatı bana vereceğini söylüyordu. Şakir Şener de kabul etmem için ısrar ediyordu.

– Bana söylemiş olduğunuz gibi, bu şahısların uyuşturucu madde kaçakçıları olduklarını bilmiyordum. Bizi yata göstermelik olarak alıp, yattan bir başka gemiye uyuşturucu yüklediklerini görmedim.

– Antalya’dan ayrıldıktan sonra Behçet Cantürk, solist olarak çıktığım gazinolara geliyor, bana kur yapıyordu. Hattâ Şakir Şener’e, onunla olmam için büyük vaadlerde bulundu. Hep red cevabı veriyordum. Çünkü tipim değildi.

– Avni Musullulu ile, konser vermek için gittiğimiz Zürih’te bir akşam yemeği yedik. Bana yine kur yaptı. Ancak teklifini kabul etmedim.

– Behçet Cantürk ve Avni Musullulu’nun, uyuşturucu kaçakçısı olduklarını gözaltına alındığımda polislerden öğrendim. Bu tür insanlar İstanbul gece hayatında kendilerini, müteahhit, armatör, ihracatçı, ithalatçı, demir tüccarı olarak tanıtırlar. Ben de Behçet Cantürk’ü, toprak ağası ve müteahhit olarak duymuş ve tanımıştım.

Oya Aydoğan ve Şakir Şener de, Ahu Tuğba’nın benzeri ifadeyi verdiler. Ancak 19 Haziran günü İzmir’de yakalanan Beyhan Baysal’ın ifadesi biraz farklıydı:

“(…) Gülüzar Gazinosu’nda sahneye çıkıyordum. Birgün Şakir Şener, Antalya’da birlikte yat gezisi yaptığımız Behçet Cantürk’ün, benimle olmak istediğini söyledi. Kabul ettim. Şakir, Behçet Cantürk ve ben Astorya Kulübü’ne gittik. Eğlendik. Birlikte Hilton Oteli’nde ayırtmış olduğu odaya çıktık. Odada içki içtik, beraber olduk. Öğleyin Şakir Şener beni almaya odaya geldi. Behçet Cantürk, çantama 100 bin lira koyup gitmişti. Şakir’e de 30 bin lira vermişti. Bir kez de benim gala geceme çiçek göndermişti. Ondan sonra kendisini hiç görmedim.”.

Polis, Nil Burak, Güngör Bayrak gibi sanatçıların da ifadesini alacaktı! Ancak savcılık, Ahu Tuğba, Oya Aydoğan, Beyhan Baysal ve Şakir Şener hakkında takipsizlik karan verince vazgeçti…

Şöhretli isimlerin Ankara’ya getirilerek sorgulanması, Behçet Cantürk’ü Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi yaptı!
Gazeteler manşetlerini, dergiler kapak haberlerini, Behçet Cantürk’e ayırmışlardı. Ondan “Altın Tabancalı Adam” diye bahsediyorlardı. Polisin sızdırdığı yalan yanlış bilgiler, okuyuculara haber diye sunuluyordu: Artistleri kullanarak eroin kaçırmışlardı!..

Maddi hatalar da yapılıyordu: Amcaoğlu Abdullah Cantürk, Behçet Cantürk’ün ağabeyi; erkek kardeş Azet Cantürk, Ermeni anne yapılıvermişti! Akile Dilek Alev ise, Sarı Avni’nin kızı ve Behçet Cantürk’ün dördüncü karısıydı!..

Kaynak: “Behçet Cantürk’ün Anıları”, Soner Yalçın

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Ahu Tuğba’nın erken dönemlerinden, benzersiz bir portresi”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*