“Alışageldiğimizce yaptığımız bir Noel yolculuğu”

SEK30.0

300 dpi çözünürlükte taranmış basılabilir imge, PDF belgesi, 24,7 x 32,7 cm.

“Alışageldiğimizce yaptığımız bir Noel yolculuğu”, Alfred Edward Emslie’nin çiziminin ardından W. F. Palmer’ın ahşap oyma baskısından, The Illustrated London News, Aralık 24, 1881, sayfa 620.

Share

Email

Açıklama

Alfred Edward Emslie (1848 Londra -1918) İngiliz tür ve portre ressamı, fotoğrafçı. The Studio, 34, Finchley Road, N. W.’de yaşıyordu.

Oyma baskıcı John Emslie’nin oğlu ve figür ressamı John Phillipps Emslie’nin kardeşiydi. Alfred Emslie, Kraliyet Akademisi’nde, ardından da Paris Güzel Sanatlar Okulu’nda okudu. Minyatür ressamı Rosalie M. Emslie ile evlendi. Kızı Rosalie Emslie de figür, portre ve peyzaj ressamı oldu. Emslie, ileri yaşlarında portre ressamlığına yöneldi. Doğu’ya büyük bir tutkusu vardı, Japonya’yı keşfetmek için üç ay geçirdi. Emslie ayrıca New York’ta çalıştı ve The Illustrated London News’a çizimleriyiyle katkıda bulundu. 1888’de Krallık Suluboya Ressamları Derneği ve  ve 1892’de Krallık Portre Ressamlar Derneği üyeliğine seçildi.

The Illustrated London News, zamanında Londra’da yayımlanan dünyanın ilk resimli haftalık haber dergisidir. İlk kez 1842’de yayımlanmış, 1971’den itibaren gideren uzayan sıklıklarla yayımlanır hale geldikten sonra 2003 yılında kapanmıştır.

Grafik sanatlarda çeşitli uygulamaların öncülüğünü yapmıştır. 1842’de Herbert Ingram tarafından haftalık bir dergi olarak kuruldu ve 1971’de aylık olarak çıkmaya başladı. İlk sayısının 16 sayfasında yer alan 32 adet ahşap oyma baskı ile Londra’da yayımlanan ilk resimli dergi oldu. Bundan sonra pek çok ahşap ve metal oyma baskıya yer verdiği gibi, ilk kez fotoğraf yayımlayan dergi olma niteliğini de kazandı. The Illustrated London News daha ilk sayısında çok tutulmuştu. Kısa bir süre sonra Canterbury başpiskoposunca onaylanınca, düzenli olarak kiliseye giden kesimin de desteğini elde etti. Dergide yayımlanan ilk resimlerde daha çok İngiltere’deki toplum yaşamı ele alınıyordu. Daha sonra haberler ve güzel sanatları da kapsayacak biçimde konularını çeşitlendiren dergi, olayları anında izlemek ve saptamak üzere bütün dünyaya ressam muhabirler gönderdi. Aylık olarak yayımlanmaya başladığı 1971’den sonra giderek daha uzun aralıklarla yayımlandı. Kapandığı yıl olan 2003’e gelindiğinde yılda iki kez yayımlanır hale gelen gazete aynı yıl kapandı.

Kaynaklar: Wikipedia

Yüksek çözünürlükte taradığımız görselin detayı.

Ek bilgi

Personal / Commercial Use

Personal Use, Commercial Use

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun ““Alışageldiğimizce yaptığımız bir Noel yolculuğu””

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*