Frithiof Telenius’dan 21 tabela motifi (1884)

SEK250.0

Her biri 42,5 x 30 cm. ölçüsünde, kağıt üzerine basıldıktan sonra karton üzerine sıvanan 21 renkli litografiden (taşbaskı) 300 dpi çözünürlükte taranmış 21 basılabilir görsel. “30 Skyltmotiv af Frithiof Telenius (1884)” sunum dosyası. Yayınlayan Joh. Hellsten (1884) , taşbaskıcı C. A. Carlssons Litogr. Anstalt, Stokholm.

Frithiof Telenius Stokholm’de yaşayan bir tabela ressamıydı.

Share

Email

Açıklama

“…Elli yıl sonra isveçli bir tabela ressamı, en iyi çalışmalarından 30 örnek tasarımı içeren çok nadir bulunan portföyü Skyltmotiv’i (1884) yayınlayarak eserlerini potansiyel müşterilerine tanıttı. Burada Stockholm kromolitografı C.A. Carlsson’ın çizimlerdeki ahşabın dokusunu ve üç boyutlu efektleri planografik olarak üretebilme özelliği mucizevidir…”
(This Just In: Printing Planographically, David Whitesell, May 1, 2014)

”…İsveçli tabela ressamı Gustaf Frithiof Telenius’un çizimlerini bir Amerikan üniversite sitesinde tesadüfen buldum. Ertesi gün Kraliyet Kütüphanesi’nin özel okuma odasında oturdum ve litograf ve baskı ustası 1850 doğumlu Carl Adolf Carlsson tarafından Stokholm’de basılan bu muhteşem litograflara baktım. 1869 yılı Stokholm nüfus sayım belgelerinde litografi çırağı olarak anılan Carlsson, anlaşılan birkaç yıl içinde usta bir litograf olmuş. Tahminimce çıraklık yıllarını Schlachter & Seedorff’da geçiren Carlsson, ardından Centraltryckeriet’de kçalışmaya başladı. Birkaç yıl  Paris, Viyana ve Berlin’de bulunduktan sonra Stokholm’e döndü ve yaklaşık 1880’de kendi litografi şirketini kurdu..”
(Chromolithography in Sweden in the 19th century, Jan af Burén)

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok.

İlk yorum yazan siz olun “Frithiof Telenius’dan 21 tabela motifi (1884)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*